VJ 5 NIEUWS jes verdween ik weer. Nu lig ik op bed naar de patrijspoorten te kijken, waar soms flinke klappen water tegen aanslaan en ik over weeg, de poortblinden te laten sluiten om bij eventuele glasbreuk niet overspoeld te wor den. Maar dan mis ik bet uitzicht in de don kere avond, waar op het woelige water de licht jes van de inmiddels gearriveerde sleepboten op en neer deinen. Een collega heeft me een sinaasappel ge bracht en is weer weggegaan om te horen, wat de nieuwsberichten over ons te vertellen hebben. 17 december 1956. Het is tien uur in de morgen. Een half uur geleden liepen we de Waterweg binnen en werd er door drie sleepboten van W.F. vast gemaakt, twee vóór en één achter. De voorste zeesleepboot „Cycloop" van Wijsmuller, die als sleepdienst gecontracteerd heeft de „Sta tendam" binnen te brengen, is losgegooid en weer naar zee vertrokken, evenals één der achterste boten, genaamd „Nestor". We hebben van de kapitein toestemming ge kregen, het dek bij de sloepen weer te mogen verlaten. Vanmorgen om 7 uur nl. werden de langsla pers gepord en ook zij, die reeds op waren, aangezegd, dat op order van de kapitein iedereen om halfacht op het boven-prome- nadedek bij de boten moest zijn om tijdens het binnenloodsen van het schip op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De zee is opvallend kalm na de wilde deining, die de vorige dag oorzaak was, dat ik door de befaamde zeeziekte het prachtig staaltje zeemanschap gemist heb van het overnemen der trossen door de zeesleepboten, waarvan de eerste om 6 uur vastmaakte. Een ieder vond het wonderbaarlijk, hoe rustig die zee lui aan de reling van de sleepboot - die wild danst en grote slingeringen maakt - stonden, om de werplijn op te vangen, waarmede de tros overgenomen kon worden. Toen ik vanmorgen om 7 uur op de Brug kwam, zag ik verschillende lichten rondom. De stuurman vertelde, dat we op de kop over B.B. getrokken werden door twee sleepboten de „Titan", waarvoor de „Cycloop" gespan nen stond en over S.B. door de sterke boot „Zeeland". Achteruit hielpen op korte trossen de „Hec tor" en de „Nestor", die met trossen op hun voorsteven-bolders een handje meetrekken en bijsturen. Rondom voeren als waakhonden drie sleepboten van Smit's Sleepdienst, nl. „de Maas", „Blankenburg" en de gecharterde Belgische boot „Scaldis", om bij te springen als iets mis dreigde te gaan. s\ Wij zijn zeer erkentelijk voor de nieuw jaarswensen, welke wij van vele mede werkers en oud-medewerkers mochten ontvangen. Wederzijds hopen wij, dat 1957 voor alle werknemers en oud-werk nemers in alle opzichten gunstig moge zijn. Er stond om half acht niet veel wind, er viel een druilerig regentje, dat het verblijf op het open bovenpromenadedek niet aanlokkelijk maakte. Het was echter interessant, te horen hoe wij, landrotten, ons trachtten te oriën teren op de lichtjes in de verte. Wat de één voor de hotellichten van de Scheveningse boulevard uitmaakte, werd door de ander voor de straatlantaarns van Hoek van Holland ge houden. Een vakman wist echter uit de tijds duur van het aanflikkeren der vuurtoren lichten zeer gedecideerd te verklaren, dat het Hoek van Holland was, wat ook waar bleek te zijn, want stilaan werd het daglicht sterker en konden we de kuststrook, waar we lang zaam op aan stoomden, beter onderscheiden. Het was een imposant gezicht zo in het mid delpunt van de belangstelling van de vele rondom liggende en varende schepen te staan. Naast de 8 reeds genoemde sleepboten, was er ook nog een loodsboot te zien. Grote sche pen zien we niet. Het gerucht gaat, dat de scheepvaart op de Waterweg voor ons is stil gelegd. Een feit is, dat we binnen de pieren waren vóór het eerste uitgaande schip ons passeerde. Achteropkomende schepen hebben we niet gezien. Op de wal - zowel aan de kant van Hoek van Holland als op Rozenburg - staan hier en daar mensen naar ons te kijken. Tegen elf uur stapt de heer Woltjer met enige bedrijfsleiders over op de trouwe „William", om vast naar de wal te gaan en bij aankomst de werkzaamheden op de werf te organiseren. Inmiddels is men in de machinekamer reeds begonnen met het ontmantelen der tandwiel kasten, alles, om zo snel mogelijk het onaan gename euvel uit de wereld te helpen en zo mogelijk zonder uitstel een nieuwe proef tocht te kunnen maken, waarmede we allen succes toewensen. J. Ploeg.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 7