IN JEUGDHERBERGEN: GEMEENSCHAPSZIN EN SFEER 9 ft» NIEUWS Zodra de eerste zonnestralen van het nog schrale voorjaarszonnetje ons weer komen koesteren, beginnen we onze plannen te ma ken voor de heerlijke vakantietijd. welke ons straks te wachten staat. Dan zullen weer duizenden jongeren, bepakt met rugzak of fietstas voor kortere of langere tijd de deur van de fabriek, het kantoor of de werkplaats achter zich sluiten om voor enkele weken de natuur in te trekken, hun eigen land of het buitenland te gaan verken nen, weg uit de sleur van het dagelijkse leven. Nog maar net buiten, zullen ze zich bevrijd voelen van de vele conventies welke onze in gewikkelde maatschappij nu eenmaal met zich medebrengt om daarna op te gaan in de sfeer van het buitenspoor, de sfeer van eenvoud, kameraadschap en sportiviteit. Het is deze sfeer die zij elke avond ervaren wanneer zij, vermoeid van de goed bestede dag, neerstrijken in één van de 56 jeugdher bergen welke ons land nu telt en waar zij, dank zij het werk van de N.J.H.C. (Neder landse Jeugdherberg Centrale), een veilig tehuis op hun tochten vinden. Een over het gehele land verspreid net van goed ingerichte en speciaal voor de toeristi sche jongeren bedoelde huizen staat klaar om, ongeacht hun religieuze of politieke overtui ging, hen hartelijk welkom te heten. Soms is een jeugdherberg ondergebracht in een kasteel met echte torens en binnenplaats of in een statig oud buitenhuis, waar eens onze voorvaderen hun buitenverblijf hielden. Dan weer treffen we een aantal speciaal ge bouwde jeugdherbergen in het net aan, prak tische gebouwen, tegemoetkomende aan de moderne eisen van deze tijd. En onlangs nog werd een heel bijzondere jeugdherberg ge opend, een drijvende jeugdherberg in Delf zijl, waar de jongelui op een 3-mast bark van 64 meter lengte welkom worden geheten en waar ze echt in hutten slapen, terwijl de gol ven tegen de scheepswand kabbelen Jeugdherbergen zijn er in de mooiste delen van ons land, van Schiermonnikoog tot Vaals, van Denekamp tot Haarlem, allemaal her kenbaar aan het driehoeksembleem met de bekende letters N.J.H.C., een waarborg dat in deze huizen een goede toon en een gezonde sfeer aanwezig zijn, dat hier een echtpaar in dienst bij de N.J.H.C. als jeugdherbergouders zorgt, dat de jongen of het meisje hier een „veilig tehuis" vindt waar orde en regelmaat heersen, kortom waar het net zo toegaat als in een goed gezin. Die N.J.H.C. zou men de gastvrouw van de Nederlandse jeugd kunnen noemen, begaafd met veel opvoedkundig inzicht en begrip voor de behoeften aan gezonde ontspanning en in spanning van haar jeugdige gasten. Daarom kan het in de jeugdherbergen 's avonds dave ren van de zang of de volksdans of er is een enthousiast groepje op het sportveld aan het volleyballen, terwijl weer anderen dankbaar gebruik maken van de avondwandeling onder leiding van een van de jeugdherbergouders. De volgende morgen vóór het vertrek doet iedereen mee aan het gezamenlijke corvee; de jeugdherbergen beogen immers de zelf werkzaamheid te bevorderen en zodoende la ten de gasten het huis achter zoals zij het zelf de vorige dag hebben aangetroffen. Zelfwerkzaamheid en gemeenschapszin, dat is het devies van de trekker, die in de jeugd herbergen een hartelijk onthaal vindt. Niet alleen trekkers treft men in de jeugd herbergen aan; steeds meer gaan school- en verenigingsgroepen de weg naar de jeugdher berg vinden om onder leiding daar enige dagen te verblijven of gezamenlijk een trek tocht te maken. Daarnaast komen ook steeds meer buiten landse trekkers naar ons land, die in het afge lopen jaar ongeveer 135.000 overnachtingen boekten. Van buitengewoon groot belang is het, dat de jeugd uit allerlei landen elkaar ontmoet, met elkaar praat en van gedachten wisselt Omgekeerd gaan vele Nederlandse trekkers, wanneer zij eerst in eigen land getrokken heb ben, naar het buitenland. Hun Nederlandse trekkerskaart geeft namelijk ook recht van toegang tot de ongeveer 3000 jeugdherber gen, verspreid over een groot deel van Europa en zelfs buiten de grenzen van het oude werelddeel. Op deze wijze ligt de we reld binnen het bereik van velen, zelfs al be schikken zij maar over een smalle reisbeurs. Reeds tienduizenden jongeren maken jaar lijks gebruik van onze jeugdherbergen en wij zijn er van overtuigd, dat nog vele anderen hen zullen volgen om later met veel genoegen te kunnen terugzien op een heerlijke, goedge slaagde vakantie. Formulieren voor aanmelding, benevens ver dere inlichtingen, worden gaarne verstrekt door het secretariaat van de N.J.H.C., Prof. Tulpstraat 4 - 6, Amsterdam-C., of zijn ver krijgbaar bij diverse V.V.V.-inlichtingenkan- toren in Nederland.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 11