11 NIEUWS De melkboer liep omhoog tot f 8.80. Dat is bepaald niet prachtig. Een kwartje ging naar Jantje toe - Owat ben ik al dat cijferen moe - Met al dat geld, dat uitgegeven wordt. Kom ik toch altijd nog te kort". Een kasboek is een soort dagboek. In korte notities en in veel cijfers staat daarin het ver slag van alle uitgaven. Als u in later tijden zo'n boekske nog eens doorbladert zegt u: - „Zeg, weet je nog van toen, loen kostte de tram nog maar een dubbeltje en voor 15 cent had je al een kop koffie en kijk eens: orgel man 2Vi cent, nou zeg, ik was ook niet scheu tig". Dat is nu nog het aardige van een kasboekje, dat u zelf een album aanlegt van uw financiële handelingen. Mogen er vele vrolijke portretjes in staan! Joost heeft aan zijn Josefien een glanzend nieuw kasboek cadeau gedaan. Het kasboek ziet er nog erg mooi uit. Op de omslag staan de beruchte eindjes afgebeeld, die aan el kaar geknoopt zijn. „Een kasboek past bij een begroting", zegt Joost - „als een dekseltje op een potje". Samen houden ze de geldstroom in bedwang. Een kasboek is een rem op de beurs. Je zult zien, als je kas houdt kom je beter uit. Doe me nu een plezier en schrijf de komende rrtaand alles eens op". Josefien hoort de toespraak met gemengde gevoelens aan. Ze vindt het cadeautje maar matig, hoe mooi het kasboek er ook uit zi't. In haar idee is het kashouden toch een pijnlij ke geschiedenis, want al dat gecijfer lijkt haar niet. Ze heeft er geen zin in. Maar ja, als ze Joost er een plezier mee doet en als het beter lukt om rond te komen, wil ze het wel eens proberen. Het lijkt haar goed om het toch maar te doen, alleen al 'terwille van de huis vrede en rustig zegt ze: - Tot uw dienst, mijn heer gemaal, maar op één voorwaarde. Straks als we met vakantie gaan, doe jij het!" De eerste week dicht Josefien bovenstaand versje. Maar ze gaat moedig door met het kas houden, want wat Josefien eenmaal op zich neemt zet ze door. En gaande weg gaat het boekhouden haar gemakkelijker af. Ze let in de winkel veel meer op dan vroeger, wat de boodschappen precies kosten. Ze rekent mee en ze rekent na en ze komt tot de ontdekking, dat daar verdienste inzit. Een leverancier is ook niet onfeilbaar en kan zich vergissenHet controleren van kassa bons en andere rekeningen leert haar tevens de prijzen kennen en daardoor koopt ze scher per in. Het valt haar nu ook meer op dan an ders, dat er prijsverschil is bij een soortgelijk artikel en dat ze in de ene winkel voordeliger terecht kan dan in de andere. Na enkele weken raakt ze getraind in het onthouden van de prijzen van de boodschap pen. In de dressoirla ligt naast de huishoud beurs een klein kladboekje, waaraan met een touwtje een potlood is bevestigd. Op dat klad blokje noteert ze onmiddellijk de uitgaven en 's avonds schrijft ze het kasboek netjes in. Eigenlijk is het een werk van een paar mi nuten. De eerste weken heeft ze zwaar zitten rekenen om de kas kloppend te krijgen en toen ze tegen Joost uitviel met „Zie je nu wel, dat ik er de zenuwen van krijg" heeft Joost gezegd: „Zo moet je het ook niet doen; het gaat er niet om of je een paar dubbeltjes of zelfs een paar guldens mist. Jouw kas hoeft niet pre cies te kloppen. Dat is onzin om daar uren over te zitten piekeren. Het gaat er om, dat je in grote trekken ziet waar al het geld geble ven is en het gaat er vooral om, dat je ziet of je deze week veel of weinig hebt uitgegeven. Je moet gaan vergelijken, je werkelijke uit gaven, met de cijfers van de begroting." Welnu dat vergelijken van de cijfers van kas boek en begroting, dat doet Josefien en maakt dat ze de smaak te pakken krijgt. Het wordt nu een soort sport om aan het eind van de maand te zien of ze volgens de begroting ge- Welnu, dat vergelijken van de cijfers van kas boek en begroting, dat doet Josefien en het maakt dat ze de smaak te pakken krijgt. Het wordt nu een soort sport om aan het einde van de maand te zien of ze volgens de begoting geleefd hebben en hoe ze er precies voorstaan. Uiteindelijk neemt dit heel wat spanning en zorg weg, want ze weet nu waar ze aan toe is en zit zich niet meer in onzekerheid af te tobben of de nieuwe mantel er wel af kan. Het kasboek en de begrotingsstaat geven pre cies aan of het wel of niet kan en dit zekere weten brengt rust. Zo u mocht besluiten een kasboek aan te schaffen, is hier liet adres waar u a 2,25 het G.B.I.-huishoudkasboek, het kasboek van Joost en Josefien, kunt kopen. U kunt het krijgen bij de organen voor huishoudelijke voorlichting, bij spaarbanken en boerenleen banken. Wanneer u 2,25 gireert op post rekening No. 50400 ten name van de Rijks postspaarbank te Amsterdam en op het strook je zet: G.B.I.-Huishoudkasboek, wordt het u franco thuis gestuurd. Vragen over begroten en kashouden, kunt u richten tot het Gezins-Begrotings-Instituut, Postbus 1046, Rotterdam. Succes ermee! E. J. Wilzen-Bruins.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 13