HOE WORDEN ZE GEMAAKT? Zakmessentafelmessenslagersmessen, krissen en dolken: NIEUWS 16 Door Marinus Schroevers en L. Hugo de Reede Enige honderden miljoenen jaren geleden was de aarde nog een vloeibare bol, een enorme brandende massa, een kokende zee. Pas later, toen de aarde door afkoeling vast werd, kon er op de aarde leven worden geschapen. Daar kijk je van op, hè! Nu... en toen die vloeibare zee ging stollen, dus: vast ging worden, toen is het gebeurd. Toen werd er zo maar ineens steen gevormd en het vloei bare ijzer kon niet meer weg en kwam tussen de vaste steenmassa in te zitten. Dat is nog zo en wanneer de mensen ijzer uit de grond willen halen, moeten ze brok ken steen losmaken en uit die brokken steen moeten ze de kanalen ijzer zien te verwijderen. Dat gebeurt door verhitting in een brede, hoge toren, die nïen hoogoven noemt. In Velzen staan zulke hoog ovens. In die ovens lossen de lagen stenen en cokes elkaar af. De cokes wordt in brand gestoken, de stenen worden vreselijk heet, het ijzer tussen de stenen smelt en siepelt omlaag en wordt onder in de hoogoven opgevangen. Denk niet, dat de zaak nu klaar is. Want tussen het ge smolten ijzer zitten nog slakken en stukjes kolengruis. Dat alles moet eerst verwijderd worden. De vloeibare ijzer deeltjes worden in grote potten gegoten, potten, waaronder een loeiend vuur brandt. In de potten wordt nu lucht geblazen. De slakken en de gruisdeeltjes ver branden en het ijzer is gezuiverd. Maar nu is er nog een moeilijkheid. Dit ijzer is erg zacht en de mensen vragen juist om hard, héél hard ijzer. Daarom wordt er wat gra fiet aan het ijzer toegevoegd. Wel, als het ijzer er eenmaal is, is het meeste werk ge daan. Ijzer wordt voor duizenden dingen gebruikt. In de messenfabrieken gaan nu smeden aan de gang. Ze verhitten het ijzer, precies zoals een smid dat doet. Een blok wordt tot stang omgesmeed. En dan komt die stang onder een wals en het platte mes ontstaat, nog altijd roodgloeiend van de hitte. Dan volgt het onder dompelen in water: een hevig gesis, rookwolken, maar het ijzer krijgt het koud en schrompelt ineen en wordt nog harder dan het al was. Ziezo en dan volgt het slot: het ruwe mes wordt geslepen, mooi gladgeschuurd, soms van een laagje blinkend chroom voorzien en aan het niét platgewalste stuk wordt een handvat geschoven. Gereed is het mes. Het gaat naar de winkel, het wordt gekocht en het dient de mensen jarenlang. Men mag het mes wel eens wat meer dankbaarheid tonen! LUCHT I i

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 18