SCHOOLGAANDE KINDEREN® 13 NIEUWS Hoe kunnen wij het kind in het gezin steunen bij de moeilijkheden, die het in de buiten wereld - en in het bijzonder op school - heeft? In de eerste plaats door een harmonische, liefderijke geest in het gezin zelf, waar tus sen de ouders hartelijke eendracht heerst, zodat het kind steeds op deze rustige eenheid kan terugvallen Onderschat het belang van deze factor niet. Wat het kind, ook het oudere, in de eerste plaats behoeft, is een rustgevende zekerheid, een gevoel van geborgen-zijn. Wanneer het kind, door welke oorzaak dan ook, deze rus tige achtergrond moet ontberen, zal het zich ook in de buitenwereld en dus ook op school, nog onzekerder gevoelen - en daartegen zijn maatregelen nemen. Die maatregelen kunnen naar verschillende richtingen uitslaan: het kan zich in zichzelf keren en zich daarmede van de anderen afwenden - maar het is even zeer mogelijk dat het kind zich juist een overheersende positie zal trachten te ver werven. Maar al die activiteit gaat ten koste van de opbouw van een evenwichtige per soonlijkheid en dit laatste is toch juist, wat wij met onze opvoeding willen bereiken. Een gezond en rustig gezinsleven dus in de eerste plaats. Maar daarnaast ook begrip voor de moeilijkheden, waarvoor ieder kind zich op school zal zien geplaatst. Daarbij moet men wel een onderscheid maken tussen de moeilijkheden van het kind en de moeilijk heden van de ouders! Bedoeld wordt dit: het klassikaal onderwijs, dat vrijwel al onze kinderen ontvangen, is afgestemd op de ge middelde leerling, die op zijn zoveelste le vensjaar die bepaalde leerstof mioet verwer ken. Nu zal dit in de praktijk voor menig kind niet kloppen: het ene kind is tijdens een bepaalde levensperiode wat „voorlijker" dan de gemiddelde leerling en in een andere wat trager. Het ene kind zal bovendien de leer stof, die het op school te verwerken krijgt, gemakkelijker opnemen dan een ander, of omgekeerd. Dat zijn geen moeilijkheden, die het kind natuurlijkerwijze te verwerken moet krijgen (zoals het aanpassen bij de maat schappij), maar die wij het, kunstmatig, op dringen. De maatschappij vraagt nu eenmaal diploma's, bewijzen van schoolse kennis en die zal het kind zich ook ongetwijfeld eigen maken, met zachte drang eventueel van de ouders. Maar laat het gezin nooit een ver lengstuk worden van de school - vooral niet wanneer het kind niet geheel „mee" kan op school. Het is en blijft de taak van de ouders 0111 in het gezin het kind op te voeden tot een evenwichtige en aangepaste persoonlijk heid en daarbij is schoolse kennis, hoe be langrijk in menig opzicht ook, toch een kwes tie van tweede rangorde. Geef het kind daar om in het gezin de rust die het behoeft; steun het bij zijn schoolwerk, als dat nodig is, maar geef het verlichting van de druk, waar aan het op school voortdurend bloot staat. Ga eens na, of het misschien niet een klein beetje gekwetste ijdelheid kan zijn, die u zo gebrand doet zijn op mooie cijfers op school voor uw spruit Wijd, ook wanneer het kind wat ouder is ge worden, steeds alle belangstelling aan het „ge meenschapsleven" van uw kinderen. Tracht, vooral wanneer uw gezin slechts klein is en er maar één of twee kinderen zijn, uw kin deren te doen opgaan in grotere gemeen schappen: in de jeugdbeweging, sportvereni gingen van allerlei schakeringen of anders zins. Kinderen, die een druk sociaal leven hebben, zijn ook in het gezin gemakkelijker hanteerbaar en op school behoeven zij min der geestelijke energie te besteden om „ge tapt" te blijven. Het moet natuurlijk niet ten koste gaan van de tijd, die zij voor hun huiswerk nodig hebben - maar aan de andere kant: voor de opbouw van de jonge per soonlijkheid is dat gemeenschapsleven in jeugdbeweging of vereniging uiterst nuttig, zo niet onmisbaar. Tenslotte: voor het kind zelf is uw hartelijke belangstelling en warme steun van onschat bare waarde. Wees daarbij vooral positief - geef aanmoediging waar dat enigszins moge lijk is en wees spaarzaam met uw afkeurin gen. Een kind is snel ontmoedigd; er is maar weinig nodig 0111 het een activiteit te laten staken na een critiseh woord. Als uw kind slecht tekent: moedig het aan en spreek er niet schamper over. Als het liever buiten speelt dan leest: moedig dan dat lezen aan door regelmatig voor te lezen. Wanneer het omgekeerde het geval is, maak het voor hem dan aantrekkelijk om buiten te spelen. Maar wie zegt„Dat is zo'n saaie Piet, die doet niets liever dan lezen", drukt het kind in een bepaalde hoek waar het maar moei lijk weer uitkomt. Een moeilijk punt daarbij zijn rapportcijfers: daar geldt echter precies hetzelfde. Wanneer het kind redelijk zijn best heeft gedaan, toon u dan verheugd over de beste cijfers op het rapport en zeg, dat u wel weet, dat die andere cijfers omhoog zul len gaan zodra dat mogelijk is. Blijf ook tus-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 15