öe m ggrï NIEUWS 4 Temidden van de uitgestrekte gras vlakten, de ritselende maisvelden, de oneindige korenvelden, de don kere bossen van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika stroomt een van 's werelds grootste rivie ren: de Mississippi. Samen met haar langste zijrivier, de Missou ri, vormt zij zelfs de langste ri vier ter wereld. Laten we deze zij rivier buiten beschouwing dan is de Mississippi toch de tweede in lengte, na de Amazone, de konin gin van het Zuidamerikaanse oer woud. Wij beginnen onze tocht over deze „slagader van het Midden-Wes ten" bij haar monding aan de Golf van Mexico. Hier mondt de grote rivier met een enorme delta in de Golf. Het vele zand, grind, slib en al het andere wat de Mississippi meege nomen heeft uit het Noorden, legt zij hier voor de monding neer. Als lange vingers strekken de ri vierarmen nog in zee. Tussen deze rivierarmen vinden we talloze baaien en meertjes. Wij stomen op en komen na en kele tientallen kilometers gevaren te hebben in de grootste haven van het Zuiden: New-Orleans. In 1718 werd deze grote stad door de Fransen gesticht. Na een veel bewogen geschiedenis in de strijd tussen de Fransen, Engelsen (later Amerikanen) en Spanjaarden gggggmelk en zuivel ..s katoengordel intensieve katoenteeli Zo verroerden de grootouders van de huidige Amerikanen hun producten naar New-Orleans. Deze thans nog als plezierboot dienende stern-wheelet verzorgde met talloze zusters gedurende de gehele negentiende eeuw het ver keer op „The Ol' Man River". Foto: United States Information Service. kwam de Zwarte Stad in het begin van de vorige eeuw in handen van de Amerikanen. Met deze ge beurtenis was de poort geopend voor de opbloei van de stad tot de grootste haven van het Zuiden, wat zij nog is. Een tijd lang is New-Orleans zelfs de grootste haven van geheel Amerika ge weest. Het was de tijd voor de grote spoorwegen naar de Oost kust aangelegd werden en alle producten van het zo rijke stroom gebied van de Mississippi, dat een derde van de oppervlakte van de Verenigde Staten omvat, langs de Mississippi naar New-Orleans ge bracht en daar ingescheept werden in zeeschepen, die hun rijke lading naar Europa brachten. Het is ook de tijd dat de kolonisten, die zich in Amerika tot 1800 over het al gemeen tot de Oostkust beperkt hadden, over het hoge gebergte langs de Oostkust trokken en de rijke bodem van het Midden-Wes ten ontdekten: een prachtige vruchtbare zwarte bodem, rijk aan voedingsstoffen voor de planten. Een land met een uitstekend kli maat voor het verbouwen van graan. Graan was een product dat men in Europa wel wilde hebben, waar men er zelfs grote behoefte aan had. De uitgestrekte grasvlak ten, die de taaie kolonist vroeger als uiterst onvruchtbaar beschouw de, werd omgeploegd; voor het eerst in de geschiedenis van de mens niet zo maar met een ijzeren ploeg, want die was niet sterk ge noeg, maar met een nieuwe vin ding: een stalen ploeg. De rijke, zware bodem werd bedekt met golvende graanvelden die van ho rizon tot horizon gingen. En dan komt in het najaar de oogst. In de loop van de jaren heeft men gigantische machines ontworpen die in korte tijd grote oppervlak ten kunnen „afgrazen" en tegelij kertijd het graan dorsen, zodat

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 6