*k A*» NIEUWS 8 f- merkwaardig is, was er een be langrijke joodse gemeenschap in Metz, die zich speciaal bezig hield met de levering van paarden en voeder aan de Franse legers. Gedurende het bewind van Sta nislas bloeiden kunsten en weten schappen en prachtige gebouwen kwamen in Nancy en Metz tot stand. Uit die periode dateert het beroemde Stanislasplein in Nancy, omgeven door buitengewoon mooi gesmeed hekwerk. De bevolking van Lotharingen speelde een belangrijke, zij het minder gewelddadige rol in de Franse revolutie van 1789- Na de Napoleontische tijd beriepen de Duitsers zich op een oud recht op Lotharingen, dat een twistappel werd tussen de grote mogendhe den. Lotharingen bleef echter Frans tot 1870, juist toen haar in dustrie zich flink ging ontwikke len. Hoewel de bevolking in haar hart loyaal bleef aan Frankrijk, werd het grootste gedeelte van Lotha ringen, evenals dat van de Elzas, door Duitsland geannexeerd. Ve len uit de leidende kringen ver trokken naar Frankrijk en de be volking bleef systematisch tegen de annexatie protesteren. Zoals bekend, was Lotharingen een van de belangrijke slagvelden in de oorlog 1914-1918 en werd er veel schade geleden. De grote slag van Verdun vond op haar gebied plaats. De beroemde Franse eerste minister, Poincaré, zelf een Lotha- ringer, beleefde de vreugde aan het eind van de oorlog Lotharin gen tot Frankrijk te zien terugke ren, maar daar de bevolking toen voor een groot deel Luthers was, werden gedurende de aanpassings periode bijzondere maatregelen ge troffen wat betreft de godsdienst, scholen etc. Na de Franse evacuatie van het Rijnland in 1930 begonnen de Na zis tevergeefs een propaganda-cam- pagne in Lotharingen. Met het oog op het oorlogsgevaar, werd de beroemde Maginot-verdedigingsli- nie door de Fransen gebouwd, (Maginot was ook een Lotharin- ger), maar toen de oorlog in 1939 uitbrak, trokken de duitsers in het noorden om deze linie heen. Toen op 23 juni 1940 een wapenstil stand werd gesloten, werd Lotha ringen eerst een verboden zone en vervolgens door Duitsland gean nexeerd. Een groot gedeelte van de bevolking werd naar Zuid- Frankrijk overgebracht en door duitsers vervangen, terwijl 30.000 personen naar Oostenrijk en Cen- traal-Europa werden gevoerd. De jonge Lotharingers moesten in de duitse legers dienen. Maar de achtergebleven bevolking stond vijandig tegenover de indrin gers en men deed wat gedaan kon worden om sabotage te plegen en aan de geallieerden inlichtingen te verstrekken. Na de bevrijding verkeerde Lotharingen in een jam merlijke toestand, maar het heeft zich sindsdien prachtig hersteld.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 10