W» NIEUWS Uw Victor heeft het volgende gesprek opge vangen van enige hazen en voorlieden op een bedrijf ergens in Nederland. Het is wel aardig dit aan u, lezer, voor te leggen. Baas Achteruit zei: „Die veiligheid daar hebben wij geen bliksem mee te maken. Nee die zou mooi weze wij hebben genog an ons werk." Voorman Achterloop zei: „He, mot je es hore. Waar is dan dat hele gedoe voor, dat ze veiligheids-inspec tie noemen, die zijn daar toch zeker voor om naar te kijken, wat heb ik nou an me fiets hange?" Baas Vooruit diende flink van repliek en zei het vol gende: „Wil ik jullie eens wat zeggen, jullie lopen minstens vijf en twintig jaar achter, dat is heel erg, je mot de schimmel en spinrag eens uit je hersens laten nemen misschien kom je dan weer bij de tijd. Een baas is juist de man die de ongevallen kan voorkomen. Wij moeten goed instrueren, een goeie ploeggeest kweken en weet ik al niet meer. Die directie die voor op de werf ergens op een kantoor zit kan het nog zo goed bedoelen met de veiligheid als ze wil, maar de baas en voorman zijn de belangrijkste schakels bij het vei lig werken, afgelopen!" Voorman Voordewind bezegelde dit gesprek nog eens als volgt: „Weet je wel, dat de veiligheidswet jul lie ook een grote verplichting en verantwoordelijk heid oplegt. Wij hebben eens zo'n uittreksel daarvan in ons loon zakje gekregen, 'k Heb het toevallig bij me. Hé mot je hore: Aan de verplichting van het hoofd en van het toezichthoudend personeel wordt geacht te zijn voldaan wanneer zij aantonen, dat door hen: a) de nodige bevelen zijn gegeven; b) de nodige maatregelen zijn genomen: c) de nodige middelen zijn verschaft en d) het redelijkerwijs te vorderen toezicht is gehou den. Nou Achteruit en Achterloop heb ie je zakken vol of niet? Assie nog geen goeie baas of voorman ben, zulle wij zorge, dat je in het goeie spoor komt lope, maar onthoud dit, baas en voorman hebben juist alles met veilig werken te maken. Trouwens assie dat niet goed speelt, zijn jullie fout voor het bedrijf!" Natuurlijk hebben baas Vooruit en voorman Voordewind gelijk, dacht, uw Victor. De leiding van een bedrijf heeft een verantwoordelijke taak. Er moet gezorgd worden voor goede werk plaatsen, een juiste opstelling van machines, voor kleedlokalen, kantines, toiletten enz. Er moet gezorgd worden voor een goede beveiliging van gevaarlijke delen van machines en voor vele andere zaken. Maar dat helpt maar weinig als de werknemers zelf niet ten volle medewerken aan hun eigen veiligheid en het behoud van hun gezondheid. Er zijn honderden mensen die tot hun eigen schade en schande - en dik wijls met pijn - hebben moeten ondervinden waartoe het verwaarlozen van de meest eenvoudige handelin gen kan leiden. De zorg voor de persoonlijke en de bedrijfsveiligheid is een zaak, waarvoor een ieder zich uit menselijke overwegingen dient in te zetten en waaraan een ieder zijn volle medewerking moet ver lenen. Men dient zich nog meer de gedachte eigen te maken, dat alleen veilig werken goed werken is, dat men de beveiliging van gevaarlijke werktuigen en de persoonlijke beschuttingsmiddelen op de juiste wijze moet gebruiken en door zin voor orde en netheid een 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 14