w 15 NIEUWS Camera met beeldrelais. van elke collector overeenstemt met het aantal commando's resp. antwoordmeldingen op de trommel en welke door middel van de sleepringwalsen a en d en meer- aderige kabel met de schakelaars van de bijbehorende telegrafen zijn verbonden. Een verdraaibare borstel met fijn verstelling, waarmede de lamellen van de collectors beurtelings ge durende 1/10 seconde contact ma ken, is met het beeldrelais elek trisch verbonden, zodat het juiste tijdstip van fotografische opname van het betreffende commando of de melding nauwkeurig kan wor den ingesteld. Een inschakelrelais, indien be krachtigd door verplaatsing van een der telegraafhandels, doet de elek tromotor draaien en leidt door middel van de verschillende relais de registratie in. Hierbij volgt de zich in het beeld- veld van de camera bevindende inrichting dus niet de beweging van één der telegraafhandels, doch op het ogenblik, dat het opschrift, overeenkomend met de nieuwe stand van de telegraaf, voor het venster staat, vindt fotografische opname plaats van alle zich op het paneel bevindende instrumenten. De tachometer vervult hierbij een zeer voorname functie, aangezien de stand van dit instrument de draairichting van de schroefas aan geeft, welke met de gegeven order resp. het gefotografeerde trommel opschrift moet overeenstemmen. Werking (zie schema fig. 5). Wanneer het handel van de brug- telegraaf vanuit de ruststand naar een andere stand wordt bewogen, passeert de contactborstel van de brugschakelaar S 1 sectie a, één of meer contacten. Deze contacten zijn zodanig aangebracht, dat hun plaats correspondeert met de deel strepen tussen de commando's op de telegraafplaat. De contactbor stel passeert dus een contact op het ogenblik dat het telegraafhandel zich op de grenslijn van twee com mando's bevindt. Op dit moment wordt aan inschakelrelais I en re lais III een impuls gegeven. Inschakelrelais I (eerste functie) sluit contact Ia, waardoor dit re lais via contact IXa en Villa be krachtigd blijft, ook wanneer de borstel van de brugschakelaar niet meer op een contact staat. Relais lil schakelt via contact lila de elektromotor in, welke door middel van het reeds eerder om schreven Malthezerkruis-mechanis- me de commandotrommel, de con- tactwalsen a en d, alsmede de col lectors b en c in wenteling brengt. Inschakelrelais I (tweede functie) schakelt tezelfder tijd met con tact Ib via contact VIb het tijdrelais 3- figuur 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 17