NIEUWS 2 de levertijd die de werf kon aanbieden van even 2Vj jaar een korte, terwijl ook de levertermijn van het staal zeer redelijk was. Vooral in het jaar 1956 is toen de contractenstroom gevolgd, waarbij contracten werden afgesloten met zelfs leveringen in 1962 en 1963. Voor de Hollandse reders is er toen aanleiding ge weest om verschillende Hollandse werven te vragen een bouwplaats voor hen te willen reserveren. Daarna is nu een half jaar geleden een periode aangebroken, waarbij men eerder denkt over annuleren dan over bestellen. Er is zelfs wel eens de vraag opgekomen, welke echter nog niet beantwoord is, of de werf het recht heeft een schip ook enkele maanden voor de contractuele levertijd af te leveren. Deze enkele feiten geven u wel te zien hoe afhan kelijk de scheepsbouwmarkt is van het wel en wee van onze en van de wereldscheepvaart en ik geloof, dat het juist is op een dag als vandaag ons te gaan realiseren, dat er gelukkig reders zijn, die ook in min der goede tijden voor goede levertermijnen een con tract willen afsluiten. Waar gevaren wordt is slijtage en zal te allen tijde na een zeker aantal jaren een schip vervangen moeten worden. Mutatis mutandis geldt dit zeker voor reparatie en het zou goed zijn wanneer men juist in deze tijd reparaties zou doen uitvoeren aan schepen waarvoor misschien vandaag geen emplooi is, maar welke eenheden men toch nog niet van zijn vloot zou willen afvoeren. Het werk kan dan kalmer en beter en waarschijnlijk ook goedkoper gedaan worden. Mag ik thans uw aandacht voor de „Holendrecht" Toen u aan boord kwam is u al direct opgevallen, dat dit een bijzonder schip is. Een schip ontworpen voor het vervoer van stortladingen als kolen, granen of erts. Wij hebben u de grote holle ruimen laten zien. U ziet de enorme lengte van de luiken, geschikt voor het snel lossen en laden van de lading. In de machinekamer zijn opgesteld grote pompen, welke tijdens het laden van het schip de ballast, noodzake lijk voor de ballastvaart, zullen kunnen in- of uitpom pen. Dat deze eisen voor een nieuw type schip èn voor de rederij èn voor de werf soms wel een puzzle zijn geweest zal u niet verwonderen en mijn collega's en ik zelf zijn vandaag zeer dankbaar, dat wij na de proeftocht, welke maandag en dinsdag j.l. (24 en 25 maart 1958 - Red.) werd gehouden, aan de reder een o.i. goed schip mogen aanbieden. Als wij vandaag spreken van een goed schip dan is dit omdat op ieder niveau zowel bij rederij, werf als classificatiebureaux, Scheepvaart Inspectie en Stoomwezen een goede sa menwerking is geweest om van dit nieuwe iets zeer goeds te maken. Als ik dan eerst mag denken aan de Raad van Beheer van Van Ommeren, dan wil ik u mijne heren danken voor het vertrouwen, dat u ook nu weer in Wilton- Fijenoord hebt willen stellen. Wij vinden het zo pret tig, dat u met ons altijd iets nieuws wilt ontwikkelen. Dit begon bij Fijenoord in 1925 toen u voor uw tanker „Katendrecht" een M.A.N.-motor bestelde, welke de eerste was welke door Fijenoord werd ver vaardigd. Zo is er in de jaren nadien altijd iets nieuws geweest, hetwelk wij met u en uw staf mochten ont wikkelen. Zoals direct na de oorlog onze eerste Doxford motor. Dat, om dit te bereiken, de samenwer king met uw directie van de Zeerederij en hun tech nische en nautische dienst goed moet zijn geweest zal u duidelijk zijn en wij willen hen ook gaarne in ons dankwoord betrekken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 4