7 NIEUWS tendeels voorbij. De mooie vissen werden 20 snel mogelijk op wa gens geladen en naar het Kra- lingse Veer gebracht, waar de grote 2almafslag was. Het waren daar - sedert in 1870 de grote zegen visserijen zich hadden verbonden alleen hier hun vangsten aan te voeren - aanvankelijk tachtig-, ne gentig- tot honderdduizend zalmen per jaar, maar in 1898 werd het minder en in 1910 was de aan voer niet groter dan 20.000. Elke zalm telde en voorzover de vis sers nog wat kregen van hun ei gen vangst, waren het slechts de kleinere exemplaren en zelfs die deden ze van de hand om een aanvulling te krijgen op hun ma gere loontje. Noch met de zalm vangst, noch met het rietsnijden en het mandenmaken, dat ze na medio augustus weer opvatten, viel een vette boterham te ver dienen. De voortschrijdende verontreini ging van het water der grote ri vieren heeft snel een einde ge maakt aan de zalmvisserij, hier zowel als elders in het land. De rivier en haar oevers kregen een andere betekenis dan in het einde van de negentiende eeuw. Het groeiende belang van de Rotter damse zeehaven maakte de Maas tot een der drukst bevaren rivie ren ter wereld en de oevers wer den werkplaatsen, zoals hier, waar eens de zalmvisserij Prins Hen drik gevestigd was. In 1916 zeg de de Staat het bedrijf de pacht op. Men bleef hier wonen, hoe wel de zalmvangst niet meer werd beoefend, tot in 1930 een begin werd gemaakt met de af braak van dit rijtje woningen en schuren: de oude zalmvisserij maakte plaats voor de werf Wil- ton-Fijenoord. L. M. De zegen ligt aan de wal en wordt weer voor een volgende trek gereedge maakt. Bij Hoogvliet was ook een grote zegenvisserij. Hier zag het er een halve eeuw geleden nog zo uit hij het binnenhalen van de Zegen. Dit bedrijf heette Klein Profijt II.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 9