Om niet in conflict te komen met allerlei instanties, mag ik geen propaganda maken voor een bepaalde stad, stadje, dorp of iets anders. We zeiden het trouwens al: Oud-Nederland is overal! Uit de aardrijkskundeles op school kent u toch zeker ook wel: Naarden, Elburg, 's Herenberg, Montfoort, Steenwijk, Delft, Kampen, Haarlem, Deventer, Amsterdam, Den Briel, Lochem, Vlissingen, Middelburg, Den Bosch, Breda, Hindelopen, Staveren en nog vele andere namen? Welnu, dat is Oud-Nederland. Daar kunt u met bewondering en soms met afkeer (ik denk hierbij o.m. aan folterwerktuigen uit vroeger eeuwen) het menselijk streven van voorgeslachten leren kennen. Och, ze zijn kleiner dan in het buitenland, onze oude kastelen. Ze staan niet op hoge rotsen en zo trots als in het bergland, maar ze zijn er en ze vertellen ons precies hetzelfde als hun grotere collega's in het buitenland: vergankelijkheid en onvergankelijk streven. Zij vertellen ons van de toen malige maatschappijvorm met veel daarin wat wij nu verkeerd vinden en Ieren ons goed en kwaad uit vroeger eeuwen kennen. Niet alleen in een stad of dorp is dat verleden te zien. Langs de wegen, vooral in het Oosten van ons land, staan oudheden die - vaak omgeven door prachtige bossen - de moeite waard zijn om te bekijken. Sommige van deze zijn voor particulieren te bezichtigen, maar vele niet. Erg jammer, maar het is nu eenmaal zo. Veel bijbehorende bossen en parken zijn wel toe gankelijk met of zonder diverse vergunningen. Plaatselijke V.V.V.'s zijn altijd wel bereid en in staat toeristen desgevraagd nader in te lichten. Voor dat deel van de grote groep jaarlijkse vakantiegangers, voor wie de buitenlandse reis- of trektocht door verschillende omstandigheden nog een illusie is of blijft, is zon tocht langs, in en door Oud-Nederland een prachtige oplossing. Het is een belevenis op zichzelf. De amateur-fotografen onder hen zullen onophoudelijk blijvende herinneringen kunnen vastleggen in de vorm van prachtige kiekjes. Men kan zo n tocht maken, al trekkende, maar men kan ook vanuit een bepaalde standplaats tochten uitstippelen en uitvoeren. Voor hen, die nog te kleine kinderen hebben of niet in een vakantiecentrum logeren zijn er ook mogelijkheden in eigen omgeving. Duur? Och, dat ligt aan uzelf. Een dure vakantie is niet altijd goed geweest en is een goede vakantie werkelijk gauw te duur? Goede herinneringen zijn veel waard in het leven. En als het u aanlokt om op een of andere manier Oud-Nederland eens terdege te leren kennen, neem dan de terugweg naar huis langs en door het nieuwe Nederland: langs de Zuiderzee- of Deltawerken, langs nieuwe stadswijken, bedrijven en imposante gebouwen. Zie beide uitingen van menselijk stre ven en vergelijk. Begin het nieuwe arbeidsjaar met goede herinneringen aan het rustige bos pad, aan een trotse zwaan in een gracht om een trotse oude burcht, aan een oude herberg met zwijnskoppen en andere jachttrofeeën aan de muur, aan een echt schuttersfeest of aan een ver van de wereld verwijderd oud en rustig klooster. Herinner u dat alles, verlang er naar om het weer eens te zien en te beleven en doe het eventueel dan nog eens over bij leven en welzijn. ffl|) NIEUWS 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 8