NIEUWS 10 maar juist zichzelf verhoogt. Als de O.B. of de P.B. (of beiden) deze moed niet kunnen opbrengen, zijn ze beslist niet op hun plaats en wel om de volgende redenen: 1. de produktie zal slecht beïnvloed worden; 2. hun houding zal een slechte invloed utoefenen op het personeel. Hier is een moeilijke taak weggelegd voor de be drijfsleiding, want wij mogen aannemen, dat deze dan op de hoogte is van deze moeilijkheden. De be drijfsleiding kan op diverse manieren hiervan ken nis krijgen. In de eerste plaats door het persoonlijk contact, dat regelmatig moet plaatsvinden (o.i. een belangrijk punt) met P.B. en O.B. In de tweede plaats door de afdeling Planning. Het is vooral deze laatste afdeling die de voordelen zal zien van een goede samenwerking tussen P.B. en O.B., maar daarom ook bij een minder goede samen werking tussen deze beide, de nadelen hiervan zal ondervinden. B. Wie beslist over moment en tijdsduur der te verrichten onderhoudswerkzaamheden De vraag, wie het moment en de tijdsduur van het onderhoud zal bepalen, is afhankelijk van de aard van de storing. Als het hier een kleine storing tijdens de productie betreft, bv. een koppeling die niet op de juiste manier slipt, dan zal de P.B. op dit moment de 0.B. moeten waarschuwen en hem verzoeken deze storing zo vlug mogelijk te doen opheffen. Maar als het gaat om het periodieke onderhoud, dan is het de O.B. die het moment en de tijds duur bepaalt van dit onderhoud. Maar ook voor dit punt geldt, dat dit in samen werking met de P.B. gedaan moet worden en vooral mag niet vergeten worden, dat de afdeling Planning hiervan op de hoogte moet zijn. Het is noodzakelijk dat het periodieke onderhoud gedaan wordt volgens een vooraf gemaakt schema. Bij het opmaken van dit schema zal de O.B. de P.B. moeten betrekken en wel om de volgende redenen: 1. De P.B. is verantwoordelijk voor de goede gang van de productie en moet dus weten welke machine op een bepaald ogenblik voor onder houd in aanmerking komt. 2. De P.B. is uit de aard der zaak beter ingelicht over het werk dat op diverse machines is uit gezet en dat hij voor zijn machines kan ver wachten. 3. Met het oog op het te verwachten werk, kan de P.B. de O.B. adviseren niet twee of meer machines van hetzelfde type op hetzelfde tijd stip in onderhoud te nemen. Het is ook aan te bevelen, dat bovengenoemd schema in het bezit is van de afdeling Planning. Deze afdeling moet weten dat op een bepaald ogenblik een bepaalde machine beschikbaar is. Zo ooit, dan geldt ook hier, dat alleen bij een goede samenwerking tussen O.B. en P.B. de pro blemen van het onderhoud gemakkelijker zijn te overwinnen en mede hierdoor het onderhoud geen schade zal doen aan de productie. Dit immers zal toch de doelstelling moeten zijn zowel van de P.B. als van de O.B. C. Is het wenselijk productiemensen in te schake len bij de onderhoudswerkzaamheden? In het algemeen moet men zeggen dat het beter is geen productiemensen in te schakelen bij het onderhoud van machines. Dit zou het voor de O.B. heel moeilijk maken om de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hierdoor zouden verwikkelingen kunnen ontstaan tussen O.B. en P.B. die de verhoudingen vertroe belen tot schade van het onderhoud en de pro ductie. Maar toch moet het mogelijk zijn om in bepaalde afzonderlijke gevallen enige mensen uit de pro ductie in te schakelen. Het zal namelijk wel eens voorkomen, dat een machine voor onderhoud enige tijd niet in de pro ductie is. Dit kan tot gevolg hebben, dat een pro ductie-man enige tijd zonder machine komt te staan en voor hem geen plaats is aan een soortgelijke machine. In dit geval zou deze man als hulp ingeschakeld kunnen worden bij het onderhoud van zijn ma chine, maar dan ook uitsluitend als hulp, b.v. bij een le monteur van de afdeling onderhoud. Maar wanneer men volgens een vooraf gemaakt schema werkt, moet men, indien het mogelijk is, zoveel mogelijk die mensen van een bepaalde machine, die aan de beurt is voor onderhoud, over plaatsen op een soortgelijke machine. Natuurlijk moet men gebruik maken van de gege vens en ervaringen van productiemensen. Als de verhoudingen goed zijn, zullen deze dingen door middel van de P.B. doorgegeven zijn (of worden) aan de O.B. D. Kan de productie-afdeling gegevens verschaf fen om tot een goede begroting van onder houdskosten te komen? Op deze vraag moeten wij volmondig ja zeggen. Ja wij willen het zelfs zo stellen, dat het ten enen male uitgesloten is in een goed georganiseerd bedrijf, om zonder gegevens van de productie afdeling, een goede begroting te maken van de onderhoudskosten. Deze gegevens zijn o.a.: Bij een regelmatige controle van de werkstukken (b.v. die van een draaibank) kunnen mogelijke afwijkingen vastgesteld worden, waaronder on rond of tapsdraaien, trillingen van de machine e.d. die op slijtage wijzen en b.v. bij een weefmachine onregelmatigheden in het weefsel veroorzaken. Verder is er nog het smeerolieverbruik, de toe stand der gebruikte olie na een zekere tijd, enz. Al deze gegevens moeten bij de productieafdeling

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 12