Europoort NIEUWS 12 ,,Uit stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren' Het is misschien wat vreemd om op deze manier een verslag te beginnen over de bijzonder geslaagde en zéér interessante tocht, die gehouden is op 20 september 1958 naar de deltawerken. Om even over tweeën reden de 10 bussen ieder op eigen gelegenheid richting Spijkenisse, waar het gezelschap van 400 personen ontvangen werd in hotel „Keizer". Op keurige wijze werden allen begroet door de heer Van Berkel en daarna hield de burgemeester van Spijkenisse een enthousiast, vlot speechje. Een burgemeester, die nii nog de vader is van een kleine gemeente, maar die in de zeer nabije toekomst deze zal zien uitgroeien tot een veel grotere en deze groei zal vanzelfsprekend vele problemen met zich brengen. Maar de burge meester van Spijkenisse is enthousiast en dit is een heel goede eigenschap. Na de burgemeester kwam, ik mag wel zeggen, de belangrijkste man van deze middag, Ir. Lange, op het podium. Ir. Lange zou ons in sneltreinvaart, zoals hij het zelf noemde, alles wat met de Europoort te maken had, uit de doeken doen. Dit was ook wel nodig, want zonder deze uitleg zouden wij op geen stukken na hebben beseft wat er eigenlijk staat te gebeuren op Rozenburg. Er was een heel grote landkaart van Noord- en Zuid-Holland in de huidige situatie op het toneel. Maar daarnaast toverde Ir. Lange ons nog ver scheidene kaarten voor ogen van de situatie, zoals die was vanaf, meen ik, 1680! van Hoek van Hol land tot Rotterdam. Met sprongen van pl.m. 50 ja ren kwamen de volgende beelden tot het tijdstip van heden en zelfs nog een kaart van „hoe het worden zal". En als je dan die geweldige bevolkingsaanwas ziet, de uitbreiding van alle grote steden en in de toe- Vdn een excursie, die door de Bazen- vereniging van ons bedrijf op 20 sep tember jl. georganiseerd werd, zond de echtgenote van één van de bazen ons een verslag, dat wij in dit num mer van het W.F.-Nieuws gaarne publiceren. Er vindt in het gebied van Botlek, kop van Rozenburg en Brielse Maas een hoogst interessante ontivikkeling plaats, waarover ir. G. C. Lange bij de excursie een inleiding hield. Wij hopen in het novembernummer een samenvatting van deze inleiding te publiceren. Redactie. komst van de nu nog kleine plaatsen op de eilan den, ja dan krijgt het je te pakken en denk je: waar moet dat heen? En we moeten vooruit, er is van terug geen sprake. De Europoort moest daar komen, bij de Nieuwe Waterweg, vertelt Ir. Lange. Internationaal gezien moet dit grote werk zo spoe dig mogelijk klaar. En terwijl ik daar zo zat te luisteren, dacht ik: wat interessant is het om zo'n probleem als de Europoort uit te knobelen. Vele, kundige mensen zijn hiervoor nodig. En dan peins je verder, een mensenleven is eigenlijk véél te kort. Je zou veel meer moeten kunnen doen, om de resul taten van al het werk te kunnen beleven! De pro blemen om de Europoort zouden er echter nóg groter door worden. Dus denk ik weer aan de aan hef van dit verslagje en zeg tot mezelf, het is goed zoals het gaat. Eens komt onherroepelijk de tijd, dat de ouderen hun werk moeten overgeven aan de komende generatie, enz., enz. Ir. Lange zou er nog veel meer over kunnen ver tellen, maar de tijd was hiervoor te kort. Ons wachtte nog een lange tocht, die ging vanaf Spij kenisse, langs de Botlek en de Nieuwe Waterweg. Het was een aardig moment, dat juist toen wij bij de Nieuwe Waterweg aankwamen, de „Maasdam" van de H.A.L. (bij Wilton-Fijenoord gebouwd) in al haar glorie uitvoer en de „Zuiderkruis" binnen kwam. De vlaggen van beide schepen werden ge streken als groet en onze fotograaf moest daar van natuurlijk een plaatje maken. Verder ging het door het polderland en al spoedig zagen wij de bulldozers, die daar nodig zijn om het gigantische werk, dat Europoort heet, te bespoedigen. Vele boerderijen, na de oorlog pas gebouwd, zijn ge doemd te verdwijnen. En zo kwamen wij dan aan het natuurreservaat „De Beer". Er zullen velen voor het eerst door het hek zijn gegaan, dat de boswachter voor ons opende. Door wat een prachtig stuk ongerepte na tuur reden wij Sentimentele gedachten moeten wij onderdrukken. De Europoort móet er komen! Dus vogels, die daar zo'n heerlijke, rustige broedplaats hebben, vliegt verderop! Van sentiment kan geen sprake zijn. Het leven gaat door en de mens moet mee!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 14