NIEUWS 24 uitgever en tekenares de drukker gereed zijn, gaat de layout-man (spreek uit lee- out-man) aan het werk. Moeilijk woord? Heb je gelijk aan, een vreemd woord, een Engels woord, maar we gebruiken het nu eenmaal in Nederland. De layout-man maakt een ontwerp van het boek zoals het worden moet. Hij zoekt een letter uit, een duidelijke letter, die goed bij het verhaal past, hij berekent de omvang, hij deelt de pagina's in, hij bepaalt waar de tekeningen moeten komen en hoe ze afgedrukt moeten worden, hij ontwerpt de titel pagina, kortom: hij bepaalt hoe het boek er straks uit zal zien. Ja en als de layout-man zijn ontwerp precies heeft uitgetekend, keurig en duidelijk, zodat de drukkers straks weten wat hun te doen staat, dan gaat de uitgever op zoek naar een drukker. Hij gaat eens praten met Klazema van de N.V. Papieren Wereld. En hij overlegt eens met de deftige heer Van Bronkhorst Lindemans van de N.V. De Nieuwe Wereld. Van Bronkhorst Lindemans is te duur, vindt hij. Daarom gaat hij met Klazema in zee. Klazema gaat Het Verloren Koffertje zetten en drukken, let wel: zetten èn drukken, want Klazema heeft een zetterij èn een drukkerij. Klazema heeft géén chemigrafische inrichting, Klazema kan géén cliché's maken, geen metalen platen waarmee je tekeningen en foto's kunt drukken. Daarom wor den de cliché's (wat een moeilijke woorden toch, hè!, wees dapper, bijt je er even doorheen!), door een ander gemaakt. Door de firma Kroeskop en Zonen, om man en paard maar es effetjes in de gauwigheid te noemen. Als Kroeskop en zijn zonen gereed zijn met de cliché's en als Klazema's zetters het manuscript gezet hebben in allemaal loden regels, dan kunnen de drukkers van Klazema aan het werk, begrijp je. En als de drukkers van Klazema gereed zijn, dan begint het werk van:

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 26