INOER»J 25 (S|) NIEUWS Op de binderij gaan de grote vellen papier, waarop aan de twee kanten samen bijvoorbeeld 32 pagina's gedrukt zijn, in een vouwmachine, die er keurige gevouwen bosjes van maakt. Bij het verzamelen van die bosjes dat gebeurt met de hand en heet vergaren mogen natuurlijk geen fouten gemaakt worden. Stel je voor dat je met gloeiende oren van span ning zit te lezen en daar komt me na pagina 64 wéér pagina 33, 34, 35 enz., terwijl pagina 65 t/m 96 ontbreken! De vergaarde, gevouwen vellen worden aan elkaar genaaid op een naaimachine, zoals je er links onder een ziet. Op een andere afdeling worden in tussen de banden gemaakt en bedrukt. Ook dat gebeurt machinaal. Maar voordat de banden om het boek komen, ondergaat het binnenwerk nog allerlei bewerkingen, waarvan sommige met de hand. Hieronder zie je b.v. het aanbrengen van de kapitaalbandjes, dat zijn de gekleurde zijden band jes, waarmee boven- en onderkant van de rug worden afgewerkt. Wat je hier niet ziet is het kleuren van de boven kant van het boek. Ook dat gebeurt met de hand bij grote stapels tegelijk in een stijf aangedraaide pers, zodat de verf niet in het papier kan dringen. Wist je dat die gekleurde kanten niet alleen voor het mooi zijn, maar om stof tegen te houden? Als laatste komen de band om het boek en het stof omslag en daarmee is het boek klaar. De uitgever krijgt gauw een paar exemplaren vooruit, de zo- veel-duizend komen daar natuurlijk al gauw ach teraan en dan dan gaat het boek verschijnen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 27