NIEUWS gewijzigd of vernieuwd worden, terwijl ook een zeer groot gedeelte van de bestaande electrische installatie vernieuwd of overhaald werd. Pl.m. 250 km kabel moest nieuw getrokken worden. Het uitvoeren van al deze werkzaamheden impli ceerde dat ook practisch alle pijpleidingen, isolatie, vloerbedekking enz. vernieuwd moesten worden, terwijl het schip vrijwel geheel opnieuw geschil derd werd. Behalve bovengenoemde werkzaamheden, nodig voor de modernisering, werden aan het schip en vooral aan de beide hoofd- en de hulpmachines nog zeer veel kleinere wijzigingen, onderhouds- en reparatiewerkzaamheden verricht. In het schip bevinden zich o.a. 51 directieruimten, radio- en radarhutten en sein- station 38 bureaux 27 machinekamers 24 omzetter- en schakelbordruimten 25 werkplaatsen 128 bergplaatsen 136 hutten, slaapverblijven, zit- en eetruimten, to taal ruimte biedend aan ruim 1500 opva renden. Hieruit blijkt dus wel, dat hier zeer veel werk verzet is; gezien de tijden die in het buitenland voor een dergelijke job nodig waren, is het gehele werk in een snel tempo uitgevoerd. Op 28 mei 1958, juist 10 jaar nadat het schip van de British Admiralty was overgenomen, vond op de werf te Schiedam aan de kade bij Dokkantoor Oost de officiële indienststelling plaats. Vrijwel alle ruimten en installaties, welke voor de wal beproefd konden worden, waren toen aan de Koninklijke Marine overgedragen. Daar de overige installaties, speciaal die voor het oplanden en lanceren van vliegtuigen, navigatie, radio, radar, ontmagnetisering enz. op zee beproefd moesten worden, verliet het schip op 17 juni de haven van Rotterdam voor de z.g. seatrials, welke op de Noordzee gehouden werden. Gedurende de eerste week werd, na het ontmagnetise- ren op de rede van Vlissingen, de snelheid geleidelijk opgevoerd en bij Newcastle op de Mijl gevaren, waarbij tevens de loginstallatie bijgesteld werd. Verder werden stuurproeven, ankerproeven, enz. ge houden. In de 2e week werden de proeven voor het opsporen en binnenleiden van vliegtuigen gehouden, waarbij de radio- en radarinstallaties, de deklandingsspiegels en tevens de vliegbrug, de vlieg-, commando-, ge- vechts-, radar- en deklandingscentrale, welke volle dig in gebruik kwamen, uitgetest konden worden. In het algemeen verliepen deze proeven zeer bevredi gend. Daar de remkabelinstallatie wel gereed en gebruiksklaar, maar nog niet door testpiloten uitge test was, mocht nog niet op dek geland worden. Foto 2. Deadload op de katapult geplaatst. 'in lanceren deadload.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 5