4 Foto 4. Zwevende deadload. Foto 5. Deadload bijna te water. Foto 6. Waterzuil, veroorzaakt door in het water plonsende deadload. Nu vlogen de vliegtuigen binnen alsof ze gingen landen, maar bleven enige meters boven het vlieg- dek en startten door. Tenslotte werd toch nog op het vliegdek geland, n.l. met 2 helicopters van het vliegveld „Valken burg", welke een serie landingen en starts uitvoer den. Veel moeilijkheden hebben zich op deze proeftochten niet voorgedaan, zodat het werk voor het personeel van Wilton-Fijenoord en diverse on deraannemers aan boord zich hoofdzakelijk beperkte tot afwerkpunten. Gedurende deze le proeftocht werden geen ha vens aangedaan, doch wel ging er diverse malen een sloep naar de wal, zodat vrij geregeld post ontvangen en verzonden kon worden. Bijna drie weken op zee, zonder aan land te komen, viel voor ons burgers niet mee, doch in het algemeen bleef de stemming toch goed, waartoe zeker de prettige verstandhouding tus sen burgers en militairen onder de goede leiding van de commandant, K.T.Z. v. Oostrom Soede meewerkte. Bij slecht weer biedt een vliegkampschip niet veel mogelijkheid tot recreatie, doch bij goed weer is het vliegdek zeer geschikt voor b.v. het spelen van hockey en volleybal en voor zonne baden of wandelen. Was dit niet mogelijk dan werd afleiding gezocht in klaverjassen, schaken, dammen en natuurlijk lezen. Na van 3 - 7 juli in Rotterdam op de boeien gelegen te hebben, vertrok het schip weer naar zee voor de tweede proeftocht en liep op 8 juli de haven van Portsmouth binnen, waar het werd afgemeerd aan de kade van de Royal Dockyard voor het beproeven van de stoomkatapult. Dit binnenlopen ging met het nodige militair ceremonieel gepaard, waarbij vanaf de wal en vanaf PIr. Ms. „Karei Doorman" over en weer saluutschoten gewisseld werden. De beproevingen van de katapultinstallatie be stonden uit het afvuren van diverse z.g. „light shots" (geheel onbelaste schoten) en een serie schoten met „deadloads", stalen tanks met een gewicht variërende tussen 6 en 17,5 ton, welke op 4 vliegtuigwielen konden rijden. Dit lanceren geschiedde met verschillende stoom drukken, openingssnelheden van de lanceer- schuiven enz. en dus met verschillende eindsnel- heden van de deadloads, varieërende van 110 - 260 km per uur.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 6