5 NIEUWS Foto 7. Personeel W.F. en onderaannemers tijdens tweede proeftocht. De deadloads, welke hierbij op afstanden, varieë- rende tussen 50 en 200 meter voor het schip in het water terecht kwamen, werden door een sleep boot opgepikt en met een drijvende kraan weer op het vliegdek gezet. Deze proeven werden met onze hulp door personeel van de British Admiralty uitge voerd. Door middel van tijdelijk opgestelde electronische apparatuur werden van elk schot, de stoomdruk, eindsnelheid, openingstijden van lanceer- en afvoer- stoomschuiven enz. opgenomen, teneinde diagram men te kunnen samenstellen, welke het mogelijk maken, straks elk type vliegtuig bij verschillende beladingscondities met de juiste snelheid te kun nen katapulteren. De eerste deadload werd op 14 juli met enig cere monieel gelanceerd. De foto's 2 - 6 geven een beeld van het verloop van zo'n deadload-shot. In totaal werden pl.m. 100 light shots en pl.m. 200 deadloads afgevuurd. Daar alle door de British Admiralty geleverde stoomkatapults in Portsmouth door hetzelfde En- gelse personeel beproefd werden, was het prettig te vernemen dat men vol lof was over de uitvoering en de werking van de installatie, welke wij op de „Karei Doorman" hadden aangebracht. Trouwens over de gehele inrichting en afwerking van het schip was men in Engeland zeer te spreken. Ook bij deze „deadload-trials" deden zich geen noemenswaardige moeilijkheden voor, hetgeen wel hieruit blijkt, dat een maximum van 47 schoten per dag gehaald werd; het maximum was bij En gelse carriers niet boven de 45 gekomen. Daar het schip van 8 - 26 juli op de dockyard te Portsmouth aan de kade gemeerd lag, was er voor de bemanning en het burgerpersoneel volop gele genheid om buiten werktijd de wal op te gaan, waarvan dan ook een dankbaar gebruik gemaakt werd. Gedurende de 3 zondagen in deze periode werden bustochten in de omgeving, naar Londen en naar het eiland Wight gemaakt, welke, hoewel het weer niet meewerkte, toch zeer in de smaak vielen. Dank zij het vlotte verloop van de deadloadtrials, kon het schip enige dagen eerder dan gedacht was,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 7