7 «"«"pc Mm Foto 11. Sea Venom op katapult gereed om gelanceerd te worden. Foto 12. Seahawk klaar voor oplanden Foto 13. Oplandende Seabawk.. 1 Sea Venom (dubbelstaartige één- motorige straaljager) 2 Sea Hawks (2-motorige straalja gers) en 2 Avengers (enkelschroefbommen- werpers met zuigermotor). De Avengers werden door Hollandse piloten gevlogen en binnengeleid door een batsman, die, op het achterdek staande, aanwijzingen gaf voor het in positie brengen en oplanden. De andere vliegtuigen werden gevlogen door Engelse testpiloten en kwamen bin nen met behulp van de deklandingsspie- gels. Alles maakte een rustige indruk en de vliegtuigen kwamen, na het pakken van één der zes remkabels met de haak, prachtig midden op de landingsbaan tot stilstand. Een enkele maal miste men de rem kabels en startte dan over het hoekdek door. Daarna werd begonnen met het lance ren van de vliegtuigen met de katapult, wat ook rustig en zonder moeilijkhe den verliep. De gehele dag en ook woensdag's werd met korte tussenpozen doorgegaan met het oplanden en kata pulteren en alles verliep zo vlot, dat woensdagavond, dus reeds na 2 dagen, de flying trials beëindigd konden wor den, terwijl hiervoor 3 a 4 dagen ge pland waren. Totaal waren toen 56 landingen en starts verricht. Hieruit blijkt dus wel, dat de installa ties zeer goed voldeden hetgeen beves tigd werd door uitlatingen van de pi loten en de uitkomsten van de ver richtte metingen. Tijdens het landen en starten der vlieg tuigen vloog steeds een Nederlandse heli copter naast het schip mee om zo nodig direct hulp te kunnen bieden. (Foto 8 en 9.) Men moet dit bedrijf zelf meegemaakt hebben om een goede indruk van het oplanden en starten der vliegtuigen op een vliegkampschip, met alles wat hier mee samenhangt, te krijgen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 9