T n V n r* 23 NIEUWS menswording Gods. Het hoogste Opper wezen, verheven boven alle schepselen en werelden, vernedert zich uit liefde om zelf schepsel te worden en om op de wereld geboren te worden, die heel haar bestaan aan Hem te danken heeft. Een ondoorgrondelijk mysterie. Je raakt er niet over uitgedacht. Je duizelt ervan. Je kunt het niet vatten en als je er juist omdat je het niet vatten kunt aan ge lóóft, dan vervult dat geheim je met zoveel angstige eerbied, dat de lust aan al die oppervlakkige genoegelijkheid, gezel ligheid, plezierigheid en versiering met groen en slingers je vergaat. Zo ongeveer zal die dominee De Har- tog gedacht hebben en daarom slin gerde hij die slingers weg en smeet ze tegen de grond: de symbolen van onze ondoordachte Iaag-bij-de-gronds- heid. Overdreven Ja, maar toch zullen wij moeten toegeven, dat we het met al lerlei Kerst-gedoe wel eens een beetje te bar maken. Kerstmis, het feest van Christus' geboorte, het feest van het hemelse welbehagen en van de vrede onder mensen van goeden wille, is voor al de laatste tientallen jaren wel heel erg vercommercialiseerd. Het is een stuk commercie geworden, het is ontaard in een welkome aanleiding tot handige handel. De winkeliersverenigingen ver sieren hun straten en winkels en overal gloeien de rode lampjes en elke etalage die zich zelf respecteert staat vol Kerstmannetjes en hangt vol Kerst klokken en ligt onder de watten van de Kerstsneeuw en wordt door alweer die aandoenlijke rode Kerstkaarsjes verlicht. En de poeliers slaan de kippen en eenden en ganzen bij honderden in en de restaurants bedenken de formi dabelste Kerstmenu's tegen de formi dabelste prijzen, want lekker eten en drinken, dat hoort er vooral ook bij, Kerstfeest is eet-feest: de dokters we ten van te voren al, dat het de dag na dat eet-feest weer eens flink mis zal zijn met al die hart- en maagpatiënten Toren van de Nieuwe Kerk te Haarlem. Gebouwd door Jacob van Campen 1595/1657. (Gemeentearchief Haarlem.)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 25