NIEUWS 24 van hen, die zich alwéér niet konden beheersen, omdat je nu eenmaal mee moet doen, nietwaar? Arm verzakelijkt Kerstfeest, zoals dat hoe langer hoe meer „gevierd" wordt, zonder dat wij ook maar één ogenblik aan zijn oorsprong denken En toch is juist die oorsprong het héérlijkste van dat feest. Aan het begin van onze Kerstviering staat een oud verhaal. De Bijbel, die daar het onnavolgbaar geheim van bezit, heeft dat verhaal in uitermate wei nig woorden verteld. Maar alles komt erin voor om het tot de ontzaglijkste historie en de ontroerendste sproke te maken, die ooit door mensenhand is neer geschreven. De keizer van het geweldige Romeinse wereldrijk dwingt zijn miljoenen onderdanen om zich te „mel den". Dat bevel leidt tot één grote, chaotische verwarring. Overal zijn de wegen vol. In geen en kele herberg is meer plaats. En daarom worden ergens in dat verdachte Joodse land die Maria en die Jozef naar een stal verwezen, die er bepaald minder hygiënisch zal hebben uitgezien dan menig vroom prentje ons later deed geloven. In die stal wordt dan het kind geboren zoals er in onze tijd óók kinderen geboren werden, in die uiterste vernedering van vluchtelingen- of con centratiekamp. Een kind in een stal, maar op het zelfde ogenblik is het of heel de wereld verandert. De ster, die aan wijzen de weg wees, blijft boven die stal stilstaan en die wijzen, hoe rijk en mach tig ze ook zijn, knielen voor dat kind, dat in de kribbe werd neergelegd waaruit het vee zijn voed sel haalt, en later zal een nog groter wonder de herders buiten op het veld verbazen: ineens gaat de hemel open, het anders zo ontoegankelijk-strakke gewelf scheurt uiteen en licht daalt omlaag, stra lend licht en nog stralender is het lied van en gelen: „Ere zij God in den hoge, en vrede op aarde bij mensen des welbehagens". Want het kind, dat ginds in die stal geboren werd, is God Zelf Alleen wie nog oprecht toegankelijk is voor de schoonheid èn de waarheid van dit verhaal, viert Kerstmis helemaal zoals het gevierd wil zijn: als een dankbaar en blij herdenken van de grootste wending in de wereldgeschiedenis. Toen een kind in een kribbe ineens belangrijker en aanbiddelijker bleek dan de machtigste keizer op aarde. En toen de hemel openging voor het schoonst vizioen dat denkbaar is, dat van „vrede op aarde bij mensen des welbehagens". De grootste wending in de we reldgeschiedenis Opzettelijk sprak ik van dankbaar en blij her denken. Want, met alle respect (nog steeds) voor dominee De Hartog en zijn eerlijke woede, ge loof ik, dat er toch een tussenstandpunt mogelijk is, ergens in het juiste midden tussen nijdige af keer van een al te „verwereldlijkte" Kerstmis-ker mis enerzijds en anderzijds een al te makkelijke en gedachtenloze aanvaarding daarvan. Wie dat juiste midden ontdekt, blijft zich van de hoge en diepe ernst van het oorspronkelijke Kerst gebeuren bewust en past daar zijn eigen eerbie dige ernst bij aan. Maar tegelijkertijd weet hij in de Kerstboodschap van vrede en welbehagen pre cies die blijdschap te ontdekken, die Kerstmis in de allerletterlijkste zin van het woord tot een feest maakt. De aarde werd immers door de hemel niet alléén gelaten Er straalde een licht in het diepste duister van de nacht Er zongen engelen Waar om zouden wij dat niet vieren? Wij doen dat bij voorkeur met anderen tesamen. Het liefst en het best in de beslotenheid van ons gezin. Met licht dat aan het Grote Licht herinnert en daarom mogen wij de kaarsjes rustig ontsteken. Met vrijgevige liefde, die teruggaat op de Grote Liefde van toen, en daarom mogen wij rustig ieder, van wie wij houden met onze geschenken ver blijden. Kerstfeest vieren wij tegen het eind van het jaar. Dat jaar heeft ons misschien erg moe gemaakt, het heeft ons misschien meer teleurstelling gebracht dan wij ervan verwachtten. Nu gaat het zijn eind tegemoet. En kijk het is of vlak voor de over gang naar weer een nieuw jaar dat oude jaar even stil staat. Alsof de tijd zélf stil staat. Om als 't ware een kort ogenblik adem te halen, voor alles weer verder gaat, meedogenloos verder. En dat ogenblik van stilstaan en adem halen heet Kerst mis: wonderlijke dagen, heel aan het slot van de allerlaatste maand. Wat ik hoop Dat u en ik in die dagen hoe veel drukte zelfs zij ook meebrengen een paar ogenblikken mogen vinden, waarop wij, met die stilstaande tijd, ook zelf even stil staan. Om te luisteren. Misschien toch maar naar dat oude verhaal, waar om en waarmee het allemaalbegonnen is Johan Winkler.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 26