VEILIGHEID: een wenselijkheid voor productiviteit door menselijkheid 25 jfl» NIEUWS Asjeblief geen veiligheidsschoenen „Nee, het zijn krengen van dingen, die schoenen. Ze zijn zwaar en kosten bovendien veertien gulden en dertig cent. Je hoeft er nooit iets aan te doen. Je loopt er maar op te lopen." Zo stond „dinges" erop te mopperen. U kent hem wel lezer, een chineesje van het westen. Zo'n zure, bij wie niets deugt; die van 's morgens tot 's avonds vertelt, dat al die ande ren het maar „aggenebbes" doen, maar dat hij, „din ges", het alleen bij het goede eind heeft. Het ligt er maar aan, hoe je het bekijkt. Het leven is heus niet zo kwaad, als je de gijn maar verstaat. Zo is het dus ook met deze schoenen. Het is een sterke schoen, daarom is hij wat zwaar. Bij een fantasieschoen is het onder- en bovenleer tot een minimale dikte weggesneden om de schoen zo licht en sierlijk mogelijk te maken. Voor de metaal industrie is het uitgesloten, dat zo'n schoentje vol doet. Het geeft uw voet geen steun bij het werk, bovendien is het zeer schadelijk voor uw geldbuidel. Bij de veiligheidsschoen is het stiksel zoveel mogelijk weggelaten, daar dit nogaleens wil losgaan, ook weer van wege de hoge eisen, welke aan de schoenen wor den gesteld. Er zit een leren binnen- en tussenzool in om o.a. het vocht wat uw voeten afscheiden te absor beren. Het onderwerk is van een blokvormige, syn thetische rubbersoort gemaakt, is anti-slip en zuur- bestendig, maar heeft bovendien een enorme slijtvast heid. Men kan wel zeggen wanneer het onderwerk versleten is moet men de gehele schoen afdanken. Wat moet zo'n „moordschoen" met zoveel voordelen wel kosten? Nou dat valt erg mee, trouwens u heeft het hierboven al gelezen: de ongelooflijk lage prijs van veertien guldens en dertig centjes. Natuurlijk krijgt u deze schoenen maar éénmaal per jaar voor zo'n koopje, dus haast u Hoe bestaat het! O, ja en nu komt het unieke van deze schoen. Uw tenen zijn beschermd tegen vallende en omvallende voorwerpen, dus geen teenongevallen, meer. Wat een schoentje, wat een schoentje: betere waar en de tenen beschermd door stalen neuzen. U kunt deze schoenen in de bunker kopen in schaft tijd en na 17 uur. Haast u, uw tenen zijn goud waard, stopt ze dus in schoenen met stalen neuzen. Zo dacht uw, VICTOR. Wat is er aan persoonlijke beschuttingsmiddelen enz. We gaan u eens haarfijn uit de doeken doen, wat er zoal is om jezelf te beschermen. Hoe bestaat het, zult u zeggen, dat er na zoveel voor lichting nog mensen zijn, die niet weten van het be staan van sommige beschermingsmiddelen. Ja, toch is het zo, want vele malen komt het voor, dat wan neer tegen medewerkers na een ongeval(letje) gezegd wordt: „Als je dat zo en zo gedaan had, was er niets aan de hand geweest"; zij je aankijken of ze zeggen willen: „Meneer u spreekt wartaal". We gaan u dus vertellen wat er zo al is: voor elk wat wils. Voor deze keer eerst de oogbescherming; een volgende keer over andere beschermingen. Brillen: Nikkel montuur met gazen zijkapjes. Deze bril be schermt misschien maar voor 80 maar heeft het voordeel dat zij niet zo vlug beslaat. Uitstekend ge schikt voor draaiers, kotteraars, frezers, klinkers, hoorders en hakkers. Diverse plasticbrillen. Deze kunnen normaal als vei- ligheidsbrillen worden gebruikt, doch zijn ook zeer geschikt als overzetbril, b.v. ter bescherming van uw optische bril. Als overzetbril kan ook gebruikt worden een montuur van nijlon met perspex ruitjes. Deze bril heeft het voordeel dat laskorrels er niet in hechten en is boven dien zeer licht van gewicht. Als veiligheidsbril is deze minder geschikt; echter een uitstekende bril om uw optische bril te beschermen tegen beschadiging door metaalkorrels. Gelaatschermen: Deze dienen ter bescherming van het gehele gelaat en beslaan minder gauw. Het hoofdscherm, waaraan het scherm is bevestigd, is verstelbaar. Verder is er het gelaatscherm van kopergaas. Dit wordt veel gebruikt bij de smeedpers, in de verzin- kerij en in de gieterij. Het scherm is sterk warmte werend, doch is overigens door elke medewerker te gebruiken waar nodig. Brandersbrillen in diverse soorten: Overzetbrillen, brillen die uitsluitend als veiligheids- bril bedoeld zijn. Voor hen die een optische bril dragen, worden in de veiligheidsbril optische glazen gemonteerd. Brillen tegen lasogen: Dit is een nikkel montuur met lichtgroengekleurd glas. De bijzonderheid van dit glas is, dat het voor 100 de ultraviolette stralen keert, waardoor de z.g. lasogen worden voorkomen. Aan de zijkanten zijn leren kapjes gemonteerd om te voorkomen dat u van de zijkant straling zult opvangen. Mocht u nog moeilijkheden ondervinden bij het be schermen van uw ogen, kom dan eens praten met de veiligheidsinspecteurs. Misschien kunnen wij u helpen. De Veiligheidsdienst.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 27