DE BAAS EN HET ONDERHOUD (JJ|) NIEUWS 26 Onze fotograaf heeft op 20 september j.l. het moment vereeuwigd, waarop de schrijver van nevenstaand artikel uit handen van ir. B. Wilton één der prijzen ontving, door de Directie beschikbaar gesteld voor de beste inzenders in de prijsvraag van het Nederlands Instituut voor Efficiency ,,De Baas en het Onderhoud" Het is de heer P. J. Leeuivestein, baas van de traceurs in onze Machinefabriek, die met zijn opstel de derde prijs verwierf. Een moeilijk, doch noodzakelijk onderwerp, waar mede alle bazen, betrokken als zij zijn bij een goed functioneren van het bedrijf, zeer zeker te maken hebben! Allereerst echter geldt dit voor hen, die direct bij de machinale productie en het onderhoud der machines geïnteresseerd zijn. Het is daarom begrij pelijk dat de eerste vraag met betrekking tot het on derwerp, luidt: „Wie is verantwoordelijk voor de goede staat der machi nes?" Met deze vraag zitten we direct al midden in het brandpunt, want ook de P.B.* en O.B.** is „niets menselijks vreemd". Zo lang alles naar wens gaat, blijft het rustig, doch een machinestoring, een pro ductiefout, een vertraging in de productie, enz. enz. brengen de gemoederen in beweging. Vooral in het grote bedrijf, waarin ondergetekende werkzaam is, komt dit veelal voor en het kan aanleiding zijn tot ver storing der samenwerking. Dit kan funest zijn in ge noemd groot bedrijf van pl.m. 10 grote nogal ver spreid liggende afdelingen; een paar honderd machi nes in vrijwel evenzoveel soorten en afmetingen, een 12-tal P.B.'s met voorlieden en een 500 man; een O.B. met voorman en een 30 man„Wie is nu ver antwoordelijk?" Naar mijn mening moet aan deze vraag voorafgaan de vraag: „Wie is verantwoordelijk voor de goede stand der machines?" Zij toch, die met of zonder medewerking van de P.B. en de O.B. machi nes aanschaffen, bestemd voor de productie van hun afdeling, moeten allereerst zorgen, dat deze machines juist gekozen zijn. Evenzeer belangrijk is de juiste plaats, een goede en vaste fundatie, het stellen en monteren vooral van lange en grote machines, enz. Al deze zaken betreffende de „stand" kunnen de „staat" der machines belangrijk beïnvloeden. Doen zich nu later, als gevolg van de eventuele ge brekkige en (of) onoor deelkundige handelingen vooraf, gebreken, tekort komingen, fouten of onnauwkeurigheden voor, dan ontstaan er als van zelf beschuldigingen aan bekende en (of) onbe kende adressen. Dit be vordert zeker niet een goede gang van zaken en een goede verhou ding onderling. Staat de machine echter, dan is daar wéér de vraag: „Wie is verantwoordelijk voor een blijvende goede staat?" Hebben nu de leiding en de O.B. gezorgd voor een goede bestemming, plaats en juiste opstelling der machines en zijn zij voor hun taak berekend, dan is m.i. de verantwoording in eerste instantie voor de P.B. en in tweede instantie voor de O.B. De P.B. moet zijn mensen zó instrueren (en toezien op een blijvende uitvoering), dat zij de machine niet overbelasten, op de juiste manier bedienen, de juiste gereedschappen gebruiken; dat zij, voor zover zij dit mogen en moeten, de machine sme ren, poetsen en vooral, dat zij elke afwijking, elk verdacht geluid, elke onzuiverheid in de bewerking, P.B. Productiebaas. O.B. Onderhoudsbaas.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 28