27 NIEUWS direct aan hem opgeven, opdat hij een tijdige en juiste beoordeling kan opgeven aan de O.B. Laatstgenoemde moet zorgen, dat zijn mensen, liefst met een wagen met de nodige smeermiddelen, kleine vervangingsdelen en de nodige gereedschappen, de diverse machinale afdelingen doorgaan en op de door hen gestelde tijden en wijzen de machines smeren, doorsmeren en eventueel kleine bezwaren en gebre ken in orde maken of repareren. De man aan de machine is tenslotte mede-verantwoordelijk, daar hij - zijn machine het best kennende - elke afwijking direct moet opmerken en doorgeven. Speciaal kan en moet hij dit kunnen constateren in samenwerking met de controleur, tijdens of na de bewerking der producten. Hoofdzaak bij alle handelingen, van wie dan ook, is altijd weer een goede samenwerking, gericht op het bedrijfsbelang. Dat maakt ook de „beslissing over moment en tijdsduur der onderhoudswerkzaamheden" minder moeilijk! Bij ernstige stagnatie is het moment vanzelf bepaald, doch ingeval van preventieve en periodieke onder houdswerkzaamheden is dat minder eenvoudig. In een groot bedrijf kost het de O.B. zorg en moeite genoeg de nodige voorzieningen te treffen en alles goed te doen functioneren. Een eerste vereiste is dus het pre ventieve werk en dan liefst tussen de werktijden door, zoals b.v. nastellen van lagers, tandwielen, het ver helpen van olielekkages, het vernieuwen, repareren of schoonmaken van oliepotten, oliebakken, leidingen enz., alles te bepalen door de O.B. Moeilijker wordt het evenwel, als een machine tijdelijk moet stoppen. Dan toch komt de P.B. in het geding. Dat nu, is mijns inzien een bezwaar, tenzij deze een open oog heeft voor het bedrijfsbelang. De P.B. wil (en moet ook) in 't algemeen zijn pro ductie zo hoog mogelijk opvoeren. Zeer goed. Minder goed echter is het, als hij zich daardoor laat verlei den om de hem bekende storingen, fouten en gebre ken, enz. der machines te verzwijgen of deze niet on middellijk meldt aan de O.B. Ook wel met het doel om tot mindere stagnatiepost- en onkostenrekening te komen dan zijn collega's. Zo gezien meen ik, dat niet alleen bij preventief en periodiek ingrijpen, doch ook en vooral bij daaruit eventueel voortvloeiende méér ingrijpende reparaties, de O.B. het moment en de tijdsduur daarvan moet bepalen, natuurlijk in overleg met de P.B. Beiden moeten beseffen, dat het bedrijfs belang een nauwgezette samenwerking vordert. Ook wat de tijdsduur betreft is dit zeer gewenst, daar de planning de levertijd bepaalt, waaraan de P.B. zich heeft te houden. De O.B. kan en moet zonodig hierin storend optreden. Om genoemde werken uit te voeren, heeft de O.B. een vaste ploeg nodig, wer kend in ploegverband. Het aantal mensen moet voldoende zijn bij normaal verloop. Zeker is het gewenst, dat de ploeg voor een behoorlijk deel bestaat uit ervaren vaklieden, speciaal opgeleid voor alle voorkomende werkzaamheden. Men schakele liever geen productiemensen in dan alléén bij abnormaal veel en haastwerk, de nodige bankwerkers voor ondergeschikte arbeid, terwijl voor machinale bewerking van machinedelen en eventuele reservedelen enkele goede machinale productiemensen kunnen worden opgeleid om, naast hun normale werk, te voorzien in de behoeften der revisiedienst. In het algemeen moeten de bankwerkers van de machineploeg werkelijk eerste-klas krachten zijn; betrouwbaar en ijverig, daar hun werk zeer moeilijk te controleren is. Om tot een goede begroting der onderhoudskosten te komen kan de productieafde ling medewerken aan een goede statistiek van: le. alle machinale werkzaamheden, die zij verricht voor de machinereparatie en onderhoud, met op gave van machinenummers, soort materiaal en tijdsduur; 2e. vermelding van het betrekken der diverse mate rialen voor poetsen, smeren, aanvullen van direct gereedschap enz.; 3e. een juiste opgave van verliestijden, veroorzaakt door een niet goed functioneren en (of) uit vallen der machines. Om deze begroting zo laag mogelijk te houden, lijkt het mij gewenst om de nodige reservedelen te maken en (of) te betrekken. De vraag luidt: „Moeten van alle onderdelen reservedelen aanwezig zijn?" Wanneer de vraag zo gesteld wordt, is er maar één antwoord, n.l.: „neen!" Het ware dan toch immers beter voor elke machine een tweede in reserve te houden. Toch is deze vraag zeer belangrijk, daar van het antwoord en vooral de toepassing daarvan, af hangt het bekorten van de tijdsduur van reparatie en de onderhoudswerken. Tevens staat daarmede in ver band het tijdig repareren, dus minder of meer onno dige slijtage en (of) verwaarlozing van diverse machinedelen. Door de ervaring van de O.B., en zijn mensen, door tijdig opgeven van afwijkingen door de man aan de machine, door de P.B. en de controleurs, is het moge lijk en daarom noodzakelijk om de daarvoor in aan merking komende belangrijke onderdelen, geheel klaargemaakte - of meer of minder voorbewerkte - en eventueel van buiten bestelde delen, in voorraad te maken, b.v. assen met enkele plaatsen van grotere diameter dan nodig; lagers, klaar van buiten en klei ner van binnen; kogellagers enz. enz. Met de nodige tact en met overleg is de afdeling onderhoud-produc- tiemachines te maken tot een kostbaar apparaat, dat - vooral voor onze zeer moderne en nauwkeurig wer kende machines - zijn taak naar behoren kan en moet vervullen. P. J. Leeuwestein.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 29