DIPLOMA-UITREIKING NIEUWS 28 Die 7 ambacht wèl verstaat, daar hij van leven moet En dat niet wèl alleen, maar wèl en geerne doet Beleeft het grootst geluk, dat iemand kan begeren Hij spoedt en spoedt met vreugd en wint en wint met eeren. Bovenstaand gedicht van de bekende dichter C. Huy- gens hangt in een van de werkplaatsen in de bedrijf s- school aan de muur. Niet zó maar! Het wordt daar ook in de praktijk gebracht. Zoals bekend, worden daar jonge mensen opgeleid tot vaklieden, zodat ze straks het ambacht „wèl en geerne", kunnen en willen verrichten. Maar dit is niet alles. Daar wordt ook aan oudere werknemers, die daartoe de nodige lust en energie opbrengen, meer vakkennis bijgebracht door middel van lessen, die door de heren P. C. v. d. Jagt en J. Koenderman worden gegeven. Na zo'n cursus volgt dan een examen en na slagen ontvangen de cursisten een diploma. Voor de uitreiking van een 20-tal diploma's waren op 22 november de geslaagden met hun dames aan wezig in de gezellige zaal van de school. De heer ir. B. Wilton reikte de diploma's uit. Vooraf sprak hij het gezelschap toe en wees er op, dat de maatschappij in zijn huidige samenstelling t.o.v. de arbeid geheel anders is dan vroeger. Het begrip specialisatie is op de eerste plaats gekomen, vóór de vroegere methode van werken (van leerling via gezel tot meester). ..Men kan tegenwoordig niet meer zeggen: ,,ik heb dit of dat gebouwd"als men daar grote objecten mee bedoelt. Men doet het samen en dat samen doen vereist een goede samenwerking tussen alle leden van het bedrijf. Natuurlijk is er nog altijd vakkennis nodig. En daarom is het een zo te waar deren stap, die gij ondernomen hebt, door via deze cursus uw vakkennis te vergroten. Ik feliciteer u dan ook met het behalen van dit diploma." Spreker dankte de heren docenten, die de geslaagden de nodige kennis hebben bijgebracht en wees er in dit verband op, dat onderwijs geven een taak is, die saai kan worden. De leraar echter die zelf middenin een bedrijf staat en de arbeid in al haar vormen kent, kan het onderricht, over onderwerpen de vakkennis betreffende, op de juiste manier geven zonder saai heid. ,,Het examen voor dit diploma is geen wassen neus. Dit xvordt wel bewezen door het feit, dat er ook hier enkele leerlingen werden afgewezen. Erg jammer voor hen. Vergelijk het echter maar met een voetbalwedstrijd. Daar zijn ook verliezers en winnaars. Iets krijgen is op zichzelf van weinig waarde. Wel iets vèrkrijgen. Er moet iets voor ge presteerd zijn. Dat is hier gebeurd bij het behalen van dit diploma Na de uitreiking dankte de heer Wilton ook de aan wezige dames, omdat ook zij een offer hebben ge bracht. Hun mannen of verloofden waren tijdens de cursus meer van huis dan gewoonlijk en deze medewerking is zeker een woord van dank waard. Ook de heer v. d. Jagt feliciteerde de geslaagden en legde de aanwezige dames uit, dat de „scholieren" in deze cursus o.m. de taal van de vakman hebben geleerd: het tekeninglezen. Dat is onmisbaar voor een goed vakman, zoals het gewone lezen onmisbaar is voor ieder mens, die zich wil ontwikkelen. Spre ker had lof voor zijn leerlingen, omdat zij getoond hebben iets voor hun vak over te hebben, maar kon niet nalaten hen ook even in het zonnetje te zetten. Dames, deze mannen zullen thuis wel heel sterk gedaan hebben over die moeilijke examenvragen (en er waren zeer moeilijke bij!)., maar zittende op de schoolbanken kwamen de kwajongensstre ken uit vroeger jaren soms even te voorschijn. Toch hebben ze hard gewerkt en de beloning is niet uitgebleven. Het diploma is uitgereikt en ik feliciteer u van harte." De heer v. d. Jagt betoogde verder, dat - hoewel er t.o.v. inhoud en waarde van sommige gesprekken tus sen mensen onderling reden tot pessimisme kan zijn, - men toch ook optimistisch mag wezen. Deze man nen bewijzen het. Bij hen kan men niet spreken van geestelijke armoede. Dat hebben zij bewezen door het volgen van deze cursus. Zich tot de aanwezige dames richtende zei spreker: „Steunt uw man of verloofde bij zijn streven naar meer vakkennis". „En als jullie, gediplomeerden, nog meer wilt leren en jezelf nog meer wilt bekwamen in het vak, kom dan gerust eens met ons praten. Wij kunnen jullie helpen en zullen dat gaarne doen waar het mogelijk is." Namens de gediplomeerden sprak de heer J. J. Fluyt enige dankwoorden tot de directie en tot de heren v. d. Jagt en Koenderman voor de prettige wijze, waarop deze laatsten lessen hebben gegeven en hij overhandigde het bekende geschenk voor mannelijke docenten: de doos sigaren. Na het officiële gedeelte was de heer ir. F. S. Smit (M. F. II) desgevraagd gaarne bereid zijn mening te

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 30