Belastingvermindering wegens buitengewone lasten dtjb) NIEUWS 34 Wij menen goed te doen eens uw aandacht voor bovengenoemd onderwerp te vragen. Het blijkt steeds weer hoe slecht men op de hoogte is van de mogelijkheden op dit ge bied. De bedoeling van dit artikel is niet u volledig inzicht te verschaffen - daarvoor is de materie te uitgebreid en soms ook te ingewikkeld - maar wel om u op de goede weg te helpen. Ingeval u na lezing van het onderstaande meent voor een vermindering van belasting in aanmerking te komen, stelt u zich dan in verbinding met de afdelingen Sociale Zaken en Hoofdboekhouding. Aan serieuze verzoeken zal zeker worden gehoor- gegeven. Wat wordt in beginsel als buitengewone last aangemerkt? 1. Uitgaven tot voorziening in het levens onderhoud van uw kinderen, voor wie u geen kinderaftrek hebt, uw schoonzoons, schoondochters en kleinkinderen en uitgaven ten behoeve van de ouders, grootouders, broers en zusters en van u en uw vrouw. Het gaat om uitgaven, die in werkelijkheid verplicht of vrijwillig zijn gedaan, mits zij daadwerkelijk strekken tot voorziening in de behoeften aan levensonderhoud van be doelde personen. 2. Uitgaven terzake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval en dergelijke ten behoeve van uzelf, uw vrouw en kinderen, uw schoon zoons, schoondochters en kleinkinderen en ten behoeve van de ouders, grootouders, broers en zusters van u en uw vrouw. Ten aanzien van deze kosten speelt de kin deraftrek dus geen rol. Onder deze uitgaven kunnen o.m. worden gerekend: De uitgaven voor dokter, specialist, apothe ker, ziekenhuis, enz. Bevallingskosten: dokter, verloskundige, verpleegster, hulp in de huishouding, enz. Bij ziekte van echtgenote: de kosten van noodzakelijke hulp in de huishouding. De extra-kosten van medisch voorgeschreven versterkende middelen of extra-voeding. Kosten verbonden aan het bezoeken van een ziek gezinslid (reisgeld, bloemen, fruit e.d.). Tandartskosten: behandeling, aanschaffing en reparatie van een prothese (kunstgebit). De kosten van aanschaffing en reparatie van brillen, speciaal voorgeschreven corset- ten, steunzolen, breukbanden, prothesen enz. Begrafenisfonds- en ziekenfondspremie, premie ziektekosten verzekering (ook het deel van de premie dat de werkgever betaalt) Begrafeniskosten indien de overledene deel uitmaakte van het huishouden van de belastingplichtige en uit zijn inkomsten (mede) de kosten van dat huishouden werden bestreden. Kosten ter zake van echtscheiding (de verplichte bijdrage aan gewezen echtgenote is aftrekbaar als persoonlijke ver plichting) Ingeval de kinderaftrek van een kind wegens beëindiging van studie vervalt, kunnen de kosten van levensonderhoud, etc. eveneens als buitengewone last worden aangemerkt. Deze uitgaven moeten echter op de belastingplichtige drukken (d.i. door deze betaald zijn). Uitkeringen van verzekeringen e.d. ter bestrijding van de gemaakte kosten moeten in mindering wor den gebracht. Bijv. kraamgelduitkering (voor 50%), uitkering Willy Wilton-fonds enz. Wanneer kan men een verzoek indienen? Men kan eerst dan vermindering van belasting wegens bui tengewone lasten vragen, indien deze meer dan 6 van het zuiver inkomen (het bedrag waarover men belasting betaalt) bedragen. Voor elk kind waarvoor aanspraak op kinderaftrek bestaat, wordt het percentage van 6 verminderd met een Vi. Twee- en drievoudige kinderaftrek tellen mede. Wordt de grens overschreden, dan is het totale bedrag der buitengewone lasten aftrekbaar. Hoe moet men een verzoek indienen? Hierbij moet onderscheid worden gemaakt tussen hen die alleen loonbelasting betalen en hen die worden aangeslagen in de inkomstenbelasting. In het eerste geval dient men de Inspec teur der Belastingen te verzoeken te beslissen, dat op het loon, alvorens de belastingtabel wordt toegepast, een bedrag in min dering wordt gebracht wegens het hebben van buitengewone lasten. Dit verzoek moet tijdig worden ingediend, want met uitgaven, gedaan in vroegere loontijdvakken, wordt in het alge meen geen rekening gehouden. Ingeval men voor een aanslag in de inkomstenbelasting in aanmerking komt, dient men het verzoek te doen bij de aan gifte voor de inkomstenbelasting; een verzoek tot verminde ring van loonbelasting wordt dan meestal geweigerd. Geen aanslag wordt opgelegd indien het belastbaar inkomen niet meer dan 6.900,bedraagt en de bruto looninkomsten minder dan 6.900,bedragen en men voor niet meer dan 200,inkomsten uit andere hoofde heeft. In een eventueel verzoek moet worden opgegeven: aard en bedrag van de in het betrokken jaar gedane uitgaven, de data waarop zij zijn gedaan en naam en adres met aanduiding van de verwantschap van degene te wiens behoeve zij werden gedaan. Nota's, kwitanties e.d. dient u te bewaren, daar deze t.z.t. kunnen worden opgevraagd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 36