Beste kinderen Prijsvraag Sinterklaasliedjes NIEUWS 40 Zo, daar ben ik weer, nou ja, in de gedaante van deze brief. Het Sinter klaasfeest is alweer achter de rug, {naar Kerst en Oud-en-Nieuw gaan we nog vieren. Het is een tijd van ons bezinnen en inkeren. „Hè, wat een moeilijke woorden, dat bezinnen en inkeren", hoor ik jullie al zeggen. Nou dat valt wel mee, want dat be zinnen wil zeggen: nadenken, denken over hetgeen er verder gaat gebeuren. „Bezint eer gij begint", zeggen de grote mensen, dat wil dus zeggen, dat jullie gaat overdenken wat er nu verder gaat gebeuren in jullie kleine leventje. Nou en dat inkeren wil zeg gen: gaan nadenken over hetgeen men misdaan heeft, berouw gevoelen en zich willen beteren. Wat zeggen jul lie: „maar ik heb niets misdreven". Nou daar gelooft oom Frans geen sikkepit van; elke jongen of meisje heeft minstens weieens lelijk gedaan tegen vader of moeder of niet gevolg .gegeven aan wat zij zeiden. En hoe hebt jullie je gedragen tegenover ande re kinderen? „Alles prima", zeggen Ria en Petertje. Nou laat ik jullie dan vertellen dat we je dit keer nog zul len geloven, maar dan mag je niet meer jokken, kleine rekels dat je bent. Afijn, laten we afspreken, dat jullie allen het komende jaar met een schone lei beginnen. En nu iets over het veilig-denken en -doen rondom Kerstmis en Oud-en- Nieuw. Met het zetten van de kerst boom of het gereedmaken van de kerstkrans kunnen zich binnenshuis kleine ongevallen voordoen; een on gelukkige samenloop van omstandig heden kan tot veel narigheid en leed voeren. Jullie zullen natuurlijk bij al deze werkjes vader en moeder wel mogen helpen. Maar let er dan op dat de kerstboom stevig staat, desnoods in een bak met nat zand; dit voorkomt ook het uitdrogen. Wan neer je electrische lichtjes in de kerstboom hebt, is dit niet zo brandgevaarlijk als kaarsen, maar laat je vader nagaan of het snoer en de stekker goed zijn. Wanneer de kerstboom versierd wordt met echte kaarsen, zal je vader ongetwijfeld een emmer met water en een dweil klaar zetten. We weten het, de takken en slingers gaan vrij gauw branden. En moeder, pas wel op dat de boom niet te dicht bij de gordijnen staat. En o, bij een grote boom is een trapleer nodig, die moet natuurlijk ook in orde zijn. Laat paps vooral niet „even" een stoel pakken of zo iets, want dan is paps bezig een ongeval op te roepen. Misschien mogen jullie zelf wel een kaarsje aansteken, maar vader of moeder erbij, hè? En nu Oud en Nieuw. Blijft uit de buurt als moeder aan het olie- bollenbakken is, de vlam kan in de hete olie slaan. Dan kunnen er lelijke brandwonden ontstaan en soms nog erger. Als de klok twaalf slaat, is wel het hoogtepunt van het feest aangebroken; dan wordt er vuurwerk afgestoken. Als jullie tot zo laat mogen opblijven, moet je uit de buurt van dat vuurwerk blijven; afijn, vader en moeder houden jullie natuurlijk wel op een veilige afstand. Weet jullie wel, dat gemiddeld per jaar 60.000 kleuters in Neder land een ongeluk krijgen? Dat is een hele lange rij, die wel een uur nodig zou hebben voordat zij voorbij was getrokken. Laat de maand december een maand worden van blijde en gelukkige dagen, dat is de wens van jullie Oom Frans. Beste kinderen, Mogen we er jullie nog even op wijzen, dat de oplos singen voor bovengenoemde prijsvraag vóór 6 januari 1959 in ons bezit moeten zijn Door de drukte van de feestdagen zouden jullie dit allicht kunnen vergeten en het zou sneu zijn, indien jullie inzen ding te laat zou binnenkomen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 42