Maar nu alle gekheid op een stokje! Van deze geweldige smeedstalen ring werd een controle van de kwaliteit van het materiaal verlangd om vast te stellen of: a. het materiaal gelijkmatig van samenstelling is b het materiaal geen verontreinigingen bevat c. het materiaal geen inwendige gebreken bezit d. het materiaal geen uitwendige gebreken vertoont. Daartoe werden de volgende methoden van onderzoek toegepast: 1. Zwavelafdrukken vervaardigen, waarbij op gevoelig papier de verdeling van de zwavelhoudende verontreinigingen wordt vastgelegd. Dit geeft dus een indruk aangaande a en b. 2. Hardheidsmetingen, die aanwijzingen geven met betrekking tot a. 3. Ultrasoon onderzoek, waarbij met behulp van hoogfrekwente geluidstrillingen de plaats van materiaalonderbrekingen volgens het principe van het echolood worden vastgesteld. De indicaties op het scherm van de kathodestraalbuis geven dus inlichtingen over c. 4. Magnetisch onderzoek. Daarbij wordt door het werkstuk een electrische stroom geleid die een sterk magnetisch veld doet ontstaan. Materiaalonderbrekingen aan het oppervlak, zoals b.v. scheurtjes, zullen nu, wanneer het werkstuk wordt bespoten, met een suspensie van uiterst fijn ijzerpoeder in olie, als een zwart streepje zichtbaar worden, doordat de ijzerdeeltjes op die plaats sterk worden aangetrokken. Deze methode geeft dus uitsluitsel over d. Op de laatste foto ziet u nu zes man op een rijtje bezig en wel: Nr. 1 met ultrasoon onderzoek (methode 3) Nr. 2 en 3 met zwavelafdrukken (methode 1) Nr. 4 en 5 met magnetisch onderzoek (methode 4) Nr. 6 met hardheidsmetingen (methode 2). Mede dank zij de goede voorbereiding van de zijde van ,,het bedrijf" kon dit karwei door ,,het lab" in nog geen halve dag worden opgeknapt. Het omvatte: volledig ultrasoon onderzoek van het stuk volledig magnetisch onderzoek van het stuk hardheidsmetingen op 12 verschillende plaatsen 2,2 m- zwavelafdrukken. Wanneer de verschillende ploegen niet aan boord zitten, maar allemaal tegelijk „thuis" zijn, kunnen met steun en medewerking van het bedrijf de letters W.F. dus betekenen: Wij Fiksen 't A. J. G. (^J|) NIEUWS

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 21