15 NIEUWS Dat gaat over een heleboel Indianen en over soldaten. Jammer, dat het uit is." Sommigen vertellen er bij, dat ze onder het eten doorlazen en bijna niet op konden houden. In klas IV zijn er een paar, die erg op mooie platen gesteld zijn, maar de meesten spreken niet over de illustraties en de uitvoering van het boek. Verscheidene meisjes delen mee, dat ze helemaal niet gesteld zijn op meisjesboeken; die vinden ze saai en langdradig. ..Verzen, spannende verhalenboeken over dieren vind ik erg mooi. Ook jon gensboeken," schrijft er een. Een ander: ,,Ik hou niet van die echte meisjesboeken, maar wel van Arendsoog-boeken en verhalen over Indianen. En versjesboeken vind ik leuk en geschiedenisboeken." En een derde: ,,lk lees boeken over ro vers, Indianen, enz." Een vierde: ,,Als het spannend is, meneer; jon gensboeken vind ik mooier dan meisjesboeken." Maar er zijn ook andere meningen: ,,lk vind meisjes boeken soms mooi en jongensboe ken ook, alleen niet als ze griezelig zijn: dan vind ik ze niet leuk." En: „Als het niet te griezelig is, maar wel spannend en ook niet te saai." Natuurlijk zegt ook klas V: „span nend" en „leuk". Er is er een, die van zielige boeken' houdt en een ander vraagt „een goede stijl" trouwens, ook in de vierde klas noemt een jongen deze beide din gen: „spannend, avontuurlijk, blij, droevig en een goede schrijver." En verder vind ik: „sportief; vechtpar tijen; detectives; dieven," terwijl één jongen alleen tevreden is, als hij tranen in z'n ogen krijgt en een an der, als het over heksen gaat." En dan klas VI. Die zijn wat uit voeriger dan de kinderen uit de la gere klassen. Wel vragen ook zij spanning, maar toch minder dan de anderen. Laat ik er maar enkelen zelf het woord geven: „Ik vind een boek mooi, als het een goeie inhoud heeft en geen slechte lectuur, zoals doodsverhalen enz. Ik hou ook wel van leuke en toch span nende boeken." (een jongen) „Ik vind een boek mooi, als er ach tervolgingen plaats vinden of als er iets geheimzinnigs in gebeurt." (een jongen) „Spannend. Maar als het verhaal niet echt gebeurd is, vind ik het wel mooi, maar dan stel ik er minder be lang in. De hut van Oom Tom vond ik nou een mooi boek en toch is dat niet spannend. Van meisjesboeken hou ik niet: die zijn toch meestal saai." (een meisje) Evenals ver scheidene anderen is ze gesteld op „geschiedenisboeken' „Ik vind een boek mooi, als het spannend is en er ook droevige en blijde dingen in staan. Je moet je zelf als de hoofdpersoon kunnen be schouwen en er helemaal mee in kunnen leven." (een meisje) „Als het verhaal niet te lang op een zelfde punt stilstaat en het niet een al te lange tijd is, waarover het boek gaat. Het moet liefst echt gebeurd zijn. En er moeten geen mensen ge dood worden. Wel moet het span nend zijn." „Als het spannend is en als het een mooi verhaal is en als het over cow boys of Indianen gaat, over Arends oog b.v." (een jongen). Een andere jongen is het daar mee eens; hij houdt ook van Karl May, maar „er moeten geen of niet veel moorden in voorkomen en b.v. dat er een in gevaar zit en ternau wernood aan de dood kan ontsnap pen en zo nog meer." En: „Spannend; er mogen wel do den in vallen, maar niet te veel; niet zoals bij Arendsoog, want die wint altijd!" „Er mag niet te veel in gefantaseerd worden, maar een boek, waar de op bouw van de K.L.M. in wordt ver teld of dat over vliegkunst en ge schiedenis gaat." (een jongen) Er is weinig verschil tussen de keuze van de meisjes en die van de jon gens. Tot slot: „Spannende tekeningen in en op het boek; een spannende naam; niet te dik en geen kleine let ters dan duurt het te lang voor het uit is." Toch nog één: „Als het boek mooi is en toch ook spannend. Zoals „het spook van Inish Murray." En „de Langerndkinderen in de winter". Als het boek niet te veel gefanta seerd is, zoals Arendsoog." Zo, dat weten wij dus. En de kinder schrijvers zullen er wel om denken. Hoe was het ook weer: spannend, maar niet te veel doden; boeiend, maar niet griezelig wonderlijk, ik ben het volkomen met de meeste opvattingen eens.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 17