13 NIEUWS Zr. Ms. Ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" Shanghai, waar zich in verband met de daar uitge broken opstand een internationale vloot had ver zameld. Het schip verbleef daar langer dan de beide andere schepen en onderging in Tandjong Priok en Soera- baja enige reparaties, onder andere aan de ketels, voordat het de thuisreis aanvaardde. De verdere actieve dienst van de „Piet Hein" werd dichter bij huis verricht: in 1907 kon men het pant serschip te Vlissingen vinden in verband met de vie ring van de geboortedag van Admiraal De Ruyter. De „Piet Hein", evenals de beide overige schepen van deze klasse, viel op door een enorme schoorsteen en twee korte gevechtsmasten. Aanvankelijk was de romp zwart geschilderd en wa ren bovenbouw en schoorsteen okergeel. Het duurde immers tot de eeuwwisseling voordat men er geleidelijk toe overging oorlogsschepen grijs te schilderen. Bij de zeeslag tussen de Russische en de Japanse vloot bij Tsu-Shima in 1905 waren de Russische schepen nog zwart geschilderd, de Japanse daarentegen reeds grijs. De boeg en het hek van de „Piet Hein" waren voor zien van lofwerk; een versiering die op de zeilsche pen in de zeventiende en achttiende eeuw absurde vormen had aangenomen en later op de ijzeren en sta len oorlogsschepen op meer bescheiden schaal werd toegepast; in ons land voor het laatst op het pantser schip „De Zeven Provinciën". Na de tweede wereldoorlog is een eenvoudige ver siering op de boeg van koopvaardijschepen weer in zwang gekomen. De schepen van Fred Olsen, voorzien van boegbeel den, treden wel het meest op de voorgrond. In 1913 werd de „Piet Hein", na enige tijd in dienst te zijn opgelegd, van de sterkte afgevoerd en vervol gens met het zusterschip „Evertsen" voor sloop ver kocht. Van beide schepen werd de voorste geschutstoren verwijderd en voor de kustverdediging bestemd. Een deel van de romp van de „Piet Hein" doet nog steeds op onze werf dienst als bergruimte en ponton voor de opgangen naar dok 3. v. D. (rep.) (Foto Maritiem Museum „Prins Hendrik"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 15