geplaatst ook in deze ruimte opgesteld draaistroom- hoofdschakelbord. Dit schakelbord bevat de no dige beveiligings-controle- en meetapparatuur. Achter dit schakelbord staan 3 transformatoren op gesteld voor het 115 V draaistroomnet met een vermogen van 60 kVA. In de hulpmachinekamer is bovendien opgesteld een 24 V gelijkstroomscha kelbord gevoed vanuit een 24 V batterijencomplex. De batterijen worden d.m.v. een laadomvormer constant op spanning gehouden. Vanaf het 220 V gelijkstroomhoofdschakelbord in de hulpmachinekamer wordt de energie geleid naar 11 hulpschakelborden, welke verdeeld zijn over de diverse dekken en machinekamers. Vanaf deze secondaire schakelborden worden de diverse gelijkstroomverbruikers gevoed, zoals: dekwerk- tuigen, ventilatie, liften, verlichting, hulpwerktui gen in de machinekamers, A.C.-installatie enz. Het 230 V draaistroom-hoofdschakelbord distribu eert de door de draaistroom-generator opgewekte energie aan 9 hulpschakelborden, eveneens ver deeld over diverse dekken. Van hieruit worden de apparatuur van de wasserij, de fluoricentieverlich- ting voor gangen, salons en machinekamers gevoed. Op het 115 V draaistroomnet zijn aangesloten de apparatuur voor kombuis, pantries en de scheer- stopcontacten in de toiletten van de passagiers. Vanaf het 24 V schakelbord worden de diverse ver bruikers zoals: alarmen, bediendenoproepinstalla- tie in salons en hutten gevoed. Het gelijkstroom kabelnet vanaf de hulpschakelborden naar de ver bruikers is geheel vernieuwd en aangepast aan de nieuwe indeling van de accommodaties en de plaat sing van de hulpwerktuigen in de machinekamers. Het draaistroomnet is in z'n geheel nieuw geïnstal leerd. Om een indruk te geven van de omvang van de elektrische verlichtingsinstallatie zij opgemerkt, dat ongeveer 13.000 st. fluoricentiebuizen, 8.000 st. verlichtingsaansluitingen en 100.000 m kabels zijn aangebracht. c. Voor het stoombedrijf aan boord is in de hulp machinekamer een nieuwe ketel opgesteld, fabri kaat Spanner met een capaciteit van 3-500 kg/u van 7 atm. De ketel is uitgerust met een 5 pk electrisch gedreven horizontale voedingspomp, een 7 pk elektrische blower voor de branders en een 4 kW brandstof voorwarmer. Uiteraard staan in deze machinekamer ook de nodige koelers, lens- en ballastpompen. De trappenroosters en bordessen zijn aangepast aan de nieuwe opstelling van de ap paratuur, terwijl de fluoricentie-verlichting het ge heel completeert. Vries- en Airconditioning-installatie Deze hulpinstallaties zijn ondergebracht in een ruimte juist voor de hulpmachinekamer. De vries- installatie, door Kolf Co., Rotterdam geleverd, moet de verschillende proviandruimen zoals vlees-, vis- en groentenkamers op de gewenste tempera tuur houden. In totaal circa 400 m3. In hoofdzaak bestaat de installatie uit: 2 enkelwer- kende 3 cil. „Freon 12"- compressoren van het fa brikaat L. Sterne Co., elk met een capaciteit van 11.550 kcal/u-25° C verdampingstemperatuur en pl.m. 35° C condensatietemperatuur. De compres soren hebben een toerental van 650 omw/min en worden d.m.v. V-snaren elk aangedreven door een Hansa compound gewikkelde gelijkstroom motor van 220 V, 20 pk met een toerental van 1600 omw/ min. De 2 door zeewater gekoelde „Freon 12 condensors hebben ieder een koeloppervlak van 125 sq. ft., terwijl de brinecoolers geschikt voor chlo- ridevrije brine, uitgevoerd zijn met koperen pij pen met een koeloppervlak van 135 sq ft. elk. De gehele installatie wordt automatisch geregeld. In de vriesmachinekamer staan ook twee hoofd eenheden opgesteld voor de airconditioning-instal latie, werkende volgens het Worthington centrifu gaal koelsysteem. 1. Elke koeleenheid bestaat uit: a. Een Worthington centrifugaal compressor type 41EC2323, met een capaciteit van 200 tons/u., koel- middel F-ll, verdampingstemperatuur 0,5° C, max. zeewater temperatuur aan de inlaat 30° C., conden- seringstemperatuur 41° C, gekoeld water inlaat- temperatuur 11,5° C, gekoeld water uitlaat 5,5° C, capaciteit gekoeld water 100 m3/u, capaciteit koel water 160 m3/u met een toerental van 8500 omw/ min en een gevraagd vermogen van 218 pk per compressor. Elke compressor wordt aangedreven via een tand wielversnellingsbak door een 225 pk druipwater- dichte Hansa elektromotor voor 220 V gelijkstroom met een toerental van 1800 omw/min. b. Een koelmiddel-condensor, opgebouwd uit een horizontaal vat met een cupro-nikkelen 90/10 pij bundel, geschikt voor een druk van 14 1/3 atm aan de waterzijde en 3V2 atm. aan de koelmiddelzijde. Elke condensor is uitgerust met de nodige appen dages. c. Een horizontale verdamper met koperen pijpen- bundel, geschikt voor een druk van 1 A^k atm aan de waterzijde en 3V2 atm aan de koelmiddelzijde, uitgerust met de nodige accessoires. d. Een circulatiepomp voor het gekoelde water van het Fabrikaat Worthington met een capaciteit van 100 m3/u, opvoerhoogte 25 m, aangedreven door een 17V2 pk elektromotor voor 220 V gelijkstroom en een toerental van 1450 omw/min. Het door deze eenheden gekoelde water wordt in de tropische wateren geleid naar de luchtkoelers van de A.C.units en de fankamers (13 fankamers). 2. Een door Bronswerk geïsoleerde warmtewisse laar, geschikt voor 6 atm stoom met een capaciteit van 500.000 kcal/u., zal in koude wateren water voor de lucht-voorwarmers van de A.C.-units in de fankamer verwarmen. De appendages worden aangevuld door een expan- sievat met veiligheid en automatische overvloei. NIEUWS 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 20