19 on ai NIEUWS A.C. Fankamer: Voor het conditioneren van de lucht in de diverse passagiersruimten zijn 13 fankamers ingebouwd, verdeeld over alle dekken van het schip. In deze ruimten staan de Bronswerk A.C. units opgesteld van het type S.S.A. Elke unit bestaat uit: a. Een centrifugaal fan, d.m.v. V-snaaroverbren ging aangedreven. De aandrijvende elektromotor is voor elke fankamer, evenals de fan zelf, verschil lend van vermogen, daar de grootte en de hieruit af te leiden vraag naar geconditioneerde lucht van de diverse groepen niet even groot is. De fancapaciteiten variëren dan ook van 10.000 m3/ u. tot 24.000 m3/u. b. Een luchtkoeler/voorwarmer, geschikt voor wa ter. Dit apparaat koelt, dan wel verwarmt de door de fan aangeblazen lucht, afhankelijk van zomer- of winterseizoen. Dit water wordt derhalve geleverd óf door het Worthington koelsysteem dan wel door de Brons- werk warmtewisselaar. c. Een stel luchtmengers, die gecirculeerde lucht mengen met de vers aangezogen buitenlucht. d. Een stel luchtfilters. e. Een stoom-luchtverwarmer. f. Een stoombevochtiger. Een deel van de geconditioneerde lucht wordt weer gebruikt, hetgeen punt c. aangeeft. De lucht uit de toilet- en sanitaire ruimten, kap perssalon en dergelijke verblijven worden door af- zuigfans naar de buitenlucht afgeblazen. Gerekend is op 25 m3/u verse lucht voor iedere passagier. Airconditioning van de passagiers-accommodatie: De temperatuur van de lucht in elke hut afzonder lijk kan door de passagier zelf worden geregeld binnen een begrenzing van 2l/i° C. onder of boven de gemiddelde huttemperatuur. Hiervoor is elke hut uitgerust met een in het plafond weggewerkte mengkast, waarin de passagier door het omzetten van een handle, hete en koude of warme lucht met elkaar kan doen mengen. De mengkast staat weer in verbinding met twee ronduitgevoerde ventilatieleidingen. Door de ene leiding wordt vanuit de fankamer hete, door de andere koude of warme lucht geperst, afhanke lijk van het seizoen. Dit door Bronswerk ontwik kelde Duo-Duct-hogesnelheid-dubbelluchtkokers- systeem bood door zijn eenvoudige montage en ge ringe benodigde ruimte bij de inbouw diverse voor delen. Het conditioneren van de lucht in salons en andere voor het publiek opengestelde ruimten ge schiedt door een automatisch controlesysteem op de gebruikte luchtverwarmingsinstallatie. De luchtverversing in de kombuis en in de bak kerij geschiedt op het verbeterde geforceerde ven tilatiesysteem. Enige capaciteitsgegevens over de gehele A.C.-in stallatie volgen hieronder: Het koelsysteem vergt circa 500 pk. De nieuwe fan units gebruiken 160 pk. De bestaande fan units Lounge Rooksalon

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 21