M.S. „ORIENT" 9 NIEUWS blokken gebruikt worden voor de krukken. Uit elk zo'n 24-tons blok kan slechts één kruk worden gemaakt. Laten we eens kijken hoe dat in zijn werk gaat. In een oven wordt het blok verhit tot een temperatuur van 1200 graden Celsius. Deze verhitting wordt door op de smeedoven geplaatste oliebranders over een tijds duur van ongeveer 20 uur tot stand gebracht. Met be hulp van een 30-tons hijskraan wordt het blok onder de pers getransporteerd. Een tweede 30-tons kraan wordt daarna aan de andere zijde van de smeedpers gereden om het blok aan die kant op te hijsen. Met deze twee kranen kan het blok op het aambeeld van de pers wor den verplaatst. Met een kracht van 2000 ton kan nu de pers op het gloeiende stuk staal worden losgelaten. De smid kan nu zijn gang gaan en het brok staal naar zijn wil gaan vormen. Dat moet echter vlot gaan, gedachtig aan het gezegde: „Men moet het ijzer smeden als het heet is". Hij kan echter niet blijven doorsmeden zolang het heet is, maar moet er rekening mee houden, dat het stuk nog een tus sentijdse verhitting nodig heeft en is daardoor gebonden aan de lengte die het stuk door het versmeden heeft gekregen. Deze lengte moet zo worden gehouden, dat het stuk 4 in zijn geheel weer in de oven kan. De smid noemt dat populair „de kachel". Een deel van het materiaal, dat niet gebruikt kan wor den, is de gietkop van het blok, dat dan bij de eerste versmeding (de eerste heat) wordt afgehakt. Voor de insiders is na de eerste heat de vorm al te herkennen. De smid heeft aan de zijde van gietkop reeds een wang voor de kruk gesmeed en aan de andere zijde reeds de voorbereiding getroffen voor het smeden van de tweede wang. Doordat het stuk dan nog een behoor lijke temperatuur heeft duurt de erop volgende verhit ting niet lang. Op bijgaande foto 1 ziet u hoe het stuk er na die eer ste behandeling uitziet. Foto 2 geeft duidelijk aan hoe het tweede bied (wang) er aangesmeed wordt. Het mid denstuk van de kruk, het deel waar de krukpen komt, heeft nagenoeg zijn eindsmeedvorm verkregen. Hoe triest het ook is, de smid kan deze pen niet rond afsme- den omdat deze anders veel en veel te lang zou worden. Nu gaat hij het stuk zover afsmeden, dat met de vol gende heat de krukwangen kunnen worden omgebogen en het daardoor zijn uiteindelijke smeedvorm verkrijgt. Hij rondt de overgangen met een halfrond stuk staal af om een zo gunstig mogelijke vorm voor het buigen 6 te krijgen. Nu hakt hij het deel af van de andere zijde

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 11