9 NIEUWS van het blok en laat de voorgesmede kruk weer in de kachel stoppen. Op foto 3 ziet u het voorgesmede stuk weer ver hit, gereed om de laatste bewerking, het buigen, te ondergaan. De smeden zijn bezig het stuk in de kraan te hangen. Op foto 4 ziet u de kruk reeds voorgebogen. Foto 5 laat zien hoe met behulp van een leest de kruk wordt dichtgevouwen. Foto 6 toont de kruk in gesmede toestand; de temperatuur is dan nog een 800 graden. De hierna volgende bewerking, nadat de kruk langzaam is afgekoeld, vindt plaats op een schaaf bank, waar het onder- en bovenvlak van de kruk met enige overmaat worden bewerkt. Nu volgt het aftekenen met het daaropvolgende, met de vlam afsnijden van die stukken, die voor het buigen nodig waren en van zoveel materiaal als mogelijk is om de verdere bewerking te be spoedigen. Nu is de kruk gereed om een voorbewerking in z'n geheel te ondergaan. Na deze bewerking wordt de kruk een gloeibehandeling gegeven om een zo gunstig mogelijke samenstelling van het materiaal te verkrijgen. Deze behandeling bestaat uit twee gloeiprocessen, in een electrisch verhitte oven. De eerste bij een temperatuur van circa 900 graden met daaropvol gend een afkoeling buiten de oven, waardoor het materiaal een fijne samenstelling (structuur) ver krijgt. De daaropvolgende gloeiing, die bij een tempera tuur van circa 700 graden plaatsvindt, dient om de spanningen, die nog in het materiaal zijn achter gebleven, zo veel mogelijk op te heffen en de taai heid van het materiaal te verhogen. Ge. o Nadat de kruk opnieuw is afgetekend, gaat men alle vlakken met overmaat bewerken, behalve de breedte en de twee afrondingen (zie foto 7) die op maat geschaafd en gestoken worden. De kruk gaat nu naar de grote draaibank om de binnen zijde te bewerken en tevens de krukpen te draaien. Op een oude draaibank moet men soms gereed schap bijmaken, zoals op foto 8 te zien is, name lijk 2 hulpsupports, omdat de bestaande supports voor deze zware druk te breed zijn. Op een moderne bank zijn de supports smal genoeg, althans op een krukassenbank (foto 9), waarbij men steeds met 2 beitels werkt, één voor en één achter, wat de snelheid van het werk gunstig beïnvloedt. Als de kruk aan de binnenzijde voorbewerkt is, kunnen de gaten voor de ashalzen en koppelstukken in de wangen geboord worden. Dit gebeurt op een kotterbank met behulp van een holboor, welke er. een gat in maakt van pl.m. 500 mm. Nu is de kruk zover, dat deze weer teruggezonden wordt naar de smederij voor spanningvrij gloeien.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 12