11 NIEUWS Na het gloeien worden de voorbewerkte binnenkanten op maat gedraaid (foto 9). Vervolgens worden de ashalsgaten zo zuiver mogelijk aan de maat gedraaid om later bij 't krimpen een zeer sterke verbinding te kunnen krijgen. Hoe beter de gaten zijn, hoe beter de krimpverbinding is. De ashalzen en koppelstukken worden gedraaid en daarna geslepen, alleen het krimpgedeelte wordt geslepen, zodat de loopvlakken nog overmaats zijn. Deze wor den later op de grote draaibank geheel klaargedraaid. In de halzen en koppelstukken wor den daarna de (grote) oliekamers geboord en de zaak is klaar om te gaan krimpen. Het krukstuk wordt daartoe op de krimpplaats opgesteld en de ashalsgaten op een tempera tuur van pl.m. 225 C. warm gemaakt met behulp van een gasbrander. Hierdoor wordt het gat groter, want de krimpgedeelten van ashals of koppelstuk zijn immers groter dan de boring in de krukwang, zodat na 'twarmstoken van krukwang, de ashals of het koppelstuk daarin gebracht kan worden met behulp van de kraan, nadat de brander uit de krukwang is ver wijderd. Zo wordt de gehele krukas opgebouwd en men zorgt er wel voor, dat de volgende kruk op de juiste krukhoek wordt gekrompen. Is de krukas in elkaar gekrompen, dan komt de grote draaibank aan de beurt om de halzen op maat te draaien, wat zuiver moet gebeuren en waarbij men moet opletten, dat de krukken niet ingedrukt worden met het center. Wanneer de ashalzen op maat gedraaid zijn, gaat de as naar de krukassen- of pennenbank. De as komt in afgestelde V-vormige stoelen te lig gen. De as ligt nu stil en om de krukpen draait een ring waar een draaibeitel in geplaatst kan worden, zodat de beitel om de krukpen draait. De draairing is in twee helften. Als de krukas in de V-stoelen geplaatst wordt, is van de draairing de bovenhelft afgenomen, zodat de as met een te draaien pen in de halve ring ge legd wordt, waarna men de bovenhelft weer bevestigt. Wanneer de pennen alle gedraaid zijn, gaat de as naar de kotterbank (foto 10) om de laat ste machinale bewerking te ondergaan; dan worden de oliekanalen en koppelinggaten geboord en geruimd. Na deze bewerking is de bankwerker aan de beurt om de oliekanalen schoon te maken, af te bramen en van afdichtingsproppen te voorzien. Daarna volgt nog het persen. De laatste bewerkingen van de krukas zijn in zicht. De as gaat nu weer op de grote draai bank voor controle en voor het maken van een protocol, om daarna door de surveyor van een Classihcatie-Bureau afgenomen te worden waarna hij naar boord getransporteerd kan worden. Ko.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 13