NIEUWS WAT IS EEN SAUNA-BAD? Bedrijfsschool- NIEUWS 18 „CONTACT" Vereniging van Oud-leerlingen W .F .-Bedrijfsschool Op woensdag, 2 maart, orga niseert het bestuur een spelavond in de Kantine van de Bedrijfs- school, uitsluitend toegankelijk voor leden. De tafeltennissers onder jullie wacht een grote verrassing en oök de kaarters, dammers en andere sport liefhebbers zijn van harte welkom. De zaal is open om 19.30 uur. De secretaris. Op zaterdag, 30 januari, werd in de kantine van de Bedrijfsschool door onze vereniging een bijeenkomst gehouden. Daar het hier een ver gadering, gecombineerd met feest avond betrof, was de kantine ge zellig „aangekleed". De avond werd geopend door onze voorzitter Jan Korpershoek, die vervolgens in korte tijd de gehele agenda doorwerkte. De bestuusleden Gerard Peek en Joop Schippers, die moesten aftreden in verband met de militaire dienst, werden bedankt voor hun werkzaamheden en Anton Broekhoven en Wim Troost werden verwelkomd als nieuwe bestuursleden. De verslagen van de secretaris en de penning meester werden in orde bevonden en tot slot werd bekend gemaakt dat de vereniging officieel de naam „Contact" zal dragen. De avond kreeg een feestelijk ka rakter toen de band „The Dutch Music Stars" o.l.v. Piet van Vliet, de muzikale noten door de kantine blies. Al spoedig was de geïmpro viseerde danszaal door de dans- lustigen bevolkt. Alleen jammer dat het bar slechte weer velen had verhinderd om te komen. De volgende keer rekenen we ook Het woord sauna heeft buiten Finland een eigenaardige, mysterieuze betekenis. Men denkt onmiddellijk aan zware stoomwolken, striemende berkentakken en ro- buste, gespierde athleten, die in een wak zwemmen of in de sneeuw rollen. Tussen het bad in ezelinnenmelk en het fonteintje met een stukje toiletzeep ligt natuurlijk een indrukwekkende reeks van mogelijkheden voor de mens om zich van tijd tot tijd te reinigen. De sauna (Zweeds: bastu) nu, behoort evenals het Romeins-, het Russisch- en het Turks bad, tot de heteluchtbaden, die met zeer weinig water worden genomen. De toegepaste methode in een bepaald land is, behalve van de behoefte van de bewoner, in sterke mate afhankelijk van klimatologische of geografische omstandigheden, maar vooral ook van de historische groei. Daarbij is in weinig streken het baden tot zo'n algemeen volksgebruik en deel van het gezelligheidsleven uitgegroeid als in Noord-Europa en voor in Finland. We vinden daar in bepaalde provincies een verhouding van een op vier, terwijl in heel Finland naar schatting 500.000 sauna's worden aangetroffen. In principe bestaat een sauna uit een goedgeïsoleerde ruimte, waarin door middel van een kachel, vroeger zelfs door een open vuur, de vereiste temperatuur van 60° (vochtige lucht) tot 100° (droge lucht) Celcius wordt bereikt. De wanden worden door en door verwarmd, zodat na het doven en opruimen van het vuur, de geventileerde binnenruimte nog geruime tijd op temperatuur blijft. Eenvoudige houten banken zorgen ervoor, dat de bader, zonder zich te schroeien, kan gaan zitten of zelfs liggen. Tijdens het baden kan hij de krant lezen of de dagelijkse nieuwtjes bespreken met de andere aanwezigen, zodat in een sauna snel een ge zellige sfeer ontstaat. Een ruimte van 4 m2 biedt plaats aan ca. 6 personen, een voudige natuurlijke ventilatie is het enige vereiste voor continu-gebruik. Inmiddels draagt de hete lucht warmte over aan de huid. Het lichaam reageert hierop door transpiratie en een grotere bloedtoevoer, de bekende verschijnselen bij sportbeoefening. Na enige minuten (bij hoge luchttemperatuur), als de trans piratie in volle gang is, wordt het tijd voor een warme of koude douche. De poriën, die wijd open staan, sluiten zich nu. In Finland prikkelt men de huid met speciaal geprepareerde berkentwijgen en vervangt men de douche door een sprong in een koel meer of rollen in de sneeuw, waarvan nauwelijks iets voelbaar is. Hierop berust de stimulerende werking en het reinigende effect van een sauna-bad, de huid kan beter ademhalen, de bader voelt zich als nieuw, terwijl de inspanning die hij zich heeft moeten getroosten kan worden vergeleken met een wandeling van 20 a 30 minuten. Dit is onder meer de reden van de grote populariteit van de sauna in het hoge noorden, wat verklaart waarom elke athleet vóór of onmiddellijk na een wedstrijd een bad zal nemen en wat ook verklaart waarom het Finse leger zelfs de sauna te velde kent, dat in elke sporthal in Scandinavië een of meerdere sauna's worden inge bouwd terwijl ze in alle grote internationale stadions worden aangetroffen. In Zweden is de belangstelling voor deze baadmethode nog steeds groeiende. De industrie vervaardigde een electrische spiraal met ingebouwde ventilator, waar door het voorbereidende stoken eenvoudiger en de temperatuur regelbaar wordt. Hoewel daar door velen, privé en in sportkringen reeds lang van de sauna gebruik werd gemaakt, hebben officiële instanties onlangs, aan de hand van studies van experts en uit medische rapporten geconcludeerd dat de sauna hét volksbad bij uitnemendheid kan worden genoemd. A. W. J. W. op deze. Tussen de dansen door werden er verschillende spelletjes gedaan, die werden geleid door Gerard Brinker. Om 11 uur werden de festiviteiten gesloten en ieder kon terugzien op een goede avond. H. v. d. N.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 20