21 NIEUWS tegen de wind en de regen in de richting van de ploeterende man nen. „Vader klaart het wel," mompelde Hedde. Met zijn voet trok hij een bankje bij. Hij ging er op staan. Zo, nu had hij het stuurwiel beter in zijn macht. Hij richtte zich hoger op en drukte zijn schouders achter uit. Hij lachte luidopHij was blij en trots. In het gevaar had vader het schip toevertrouwd aan hem, aan Hedde Wiersma, een jongen van dertien jaar! Dat was wat. Dat was een onderscheiding, die hij niet te licht mocht aanslaan. Het was of er iets zwol in zijn borst, iets wat hem groter en bre der en sterker maakte. Hij had kunnen zingen van vreugde! Wacht, dit vertrouwen zou hij niet beschamen. Warempel niet. Vader moest weten, dat hij hem dit met een gerust hart kon toever trouwen. Nu en in de toekomst. Hij dwong zichzelf tot ernst. Tuurde vooruit door het glas, waartegen de regen striemde die als een zwaar, grijs gordijn het uitzicht belette. Een snelle blik op het kompas. De koers dreigde te verlopen door de zware dwarszee. Hij liet het wiel wentelen door zijn handen, totdat de „Noordster" weer in de koers lag. Onder zich hoorde hij het dreunen van de motor. Daar wist hij Harteveld op zijn post. Vóór hem zwoegden vader, Don kers, Carl en Jakob in de storm en de regen, vechtend voor het behoud van de lading, voor de veiligheid van schip en bemanning. Beneden in de salon waren moe der en de kleine Teun. En hier stond hij, Hedde, met de verant woording van Schipper naast God, op de brug! Weer verliep de koers. Weer wen telde het rad door zijn handen. Neen, storm en golven zouden geen kans krijgen, zolang hij aan het roer stond! En toen was daar plotseling, op nog geen kwartmijl afstand, als een beeld uit een nachtmerrie, een scheepswand, opdoemend uit de grauwe slagregens. Een schip, dat met de zee mee, de koers van de „Noordster" kruiste Een moment stond Hedde als ver lamd en scheen de kracht uit zijn handen weg te vloeien. In datzelf de korte, flitsende moment be leefde hij in gedachten de aan varing de botsinghet da verend beuken van staal op staal Toen rukte zijn hand de scheepste- legraaf terugVOLLE KRACHT ACHTERUIT en gelijk liet hij het stuurwiel wentelen om het schip met de kop op de golven te krijgen. Met grote ogen, de adem ingehouden, keek hij naar het schip, dat snel naderde. Aan het daveren van de motor, de vreemde siddering die plots door de „Noord ster" voer, bemerkte hij, dat Har teveld op zijn post was geweest en onmiddellijk had gereageerd op het bevel dat de soheepstelegraaf naar de machinekamer had door gegeven. De schroef ranselde, na een ondeelbaar ogenblik te heb ben stilgestaan, het kolkende wa ter. Het schip scheen te steigeren, als een paard, maar het luisterde naar roer en schroefHet vreem de schip, groter dan de „Noord ster" schoot, met een angstige schreeuw van zijn fluit, op nog geen twintig meter afstand voor de boeg langs Hedde's handen trilden om de spaken van het stuurwiel. Zijn be nen schenen van lood. Een kort moment wankelde hij, alles draaie voor zijn ogen. Maar toen waren daar twee ste vige handen die hem bij de schou ders grepen en vader's stem, die hees klonk: „Dat heb je gefikst Hedde verdraaid dat had geen eerste stuurman je verbe terd bedankt, mijn zoon ik ben trots op je En later, toen alles achter de rug was, de lading weer veilig gesteld was en de „Noordster" zijn oude koers volgde, zei Wiersma in de salon tegen zijn vrouw: „Die zoon van ons, Froukje die Hedde, een kerel om trots op te zijn. Hij heeft ons allemaal het leven gered. Hij en niemand an ders. Daar steekt een zeeman in, een Coasterkapitein, waar je op bouwen kunt

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 23