NIEUWS 6 produktie pej^rnan per uur organisatie omstandigheden uti I Ia£re irestatie werkmethode vaardig heid tenvio bereid- N^eid prezen. Wanneer een werker zich echter ten volle inzet voor zijn taak, wordt hij vaak uitgescholden voor „uitslover". Hoe kunnen wij de bereidheid van de werknemer om zich voor de Zaak in te zetten beïn vloeden Hierbij moeten wij vaststellen, dat deze bereidheid gedeeltelijk beïnvloed wordt door faktoren, die bui ten de poort van het bedrijf liggen. Te denken is daarbij vooral aan oude rancunes van de arbeider tegenover het bedrijf. Het is duidelijk, dat er een belangrijke taak weggelegd is voor de vakverenigin gen om deze rancunes te doen verdwijnen. Er zijn ech ter ook faktoren binnen de poort van het bedrijf zelf, die remmend kunnen werken op de bereidheid van de werknemer om zich voor zijn werk te geven. Daarom moet het personeelsbeleid gericht zijn op het scheppen van een sfeer in het bedrijf, waarbij de werker zich meer en meer ingeschakeld ziet in de onderneming; waarbij hij bereid wordt om die on derneming te zien „met de ogen van de directeur". Het is duidelijk, dat voor die inschakeling een goed functionerende ondernemingsraad van zeer grote be tekenis is. Een goed functionerende ondernemings raad is er immers garant voor dat de verschillende beslissingen in de onderneming, waarbij de werker betrokken is, niet zonder hem maar met hem tot stand komen. De vorm van de arbeidstijdverkorting De Vakraad voor de Metaalindustrie stelt, dat het mogelijk is om de arbeidsduur met 1 uur per week te verkorten met ingang van 1 april I960. Met ingang van 1 januari 1961 is een arbeidstijdverkorting met 3 uur per week mogelijk. Vóór 1 oktober 1962 zal in alle ondernemingen de 45-urige werkweek een feit moeten zijn. Als voorwaarde voor de invoering van de arbeidstijd verkorting wordt gesteld, dat het bedrijf aannemelijk moet maken, dat de werktijdverkorting door produc tiviteitsverhoging wordt gemotiveerd. In welke vorm moet de arbeidstijdverkorting worden gerealiseerd? In principe kan dit op twee manieren. Het kan name lijk zo gedaan worden, dat geen verlenging van de arbeidsduur per dag plaats vindt, of zo, dat wel ver selectie training routine karakter activiteit orming stimuleren lenging van de arbeidsduur plaats vindt. In het eerste geval: Combinaties van 6-daagse werkweken van 48 uur en Combinaties van 5-daagse werkweken van 42^2 uur 2 vrije zaterdagen p. kwart, dus gemidd. 47 u. p. w. 4 vrije zaterdagen p. kwart, dus gemidd. 461/3 u. p. w. 6 vrije zaterdagen p. kwart- dus gemidd. 451ls u. p. w. 7 vrije zaterdagen p. kwart, dus gemidd. 45 u. p. w. (suggestie: door naar 42,5) In dit geval is het produktieverlies geringer dan de 6,25 arbeidstijdverkorting zou doen verwachten. Men kan dit stellen op pl.m. 5 Bij de tweede vorm komt men geleidelijk uit op een 45-urige werkweek in 5 dagen langs de volgende stadia: 8 vrije zaterdagen p. kwartaal is 471/i3 uur p. week 9 vrije zaterdagen p. kwartaal is 469/i3 uur p- week 10 vrije zaterdagen p. kwartaal is 46a/i3 uur p. week 11 vrije zaterdagen p. kwartaal is 45n/i3 uur p. week 12 vrije zaterdagen p. kwartaal is 45 uur p. week 13 vrije zaterdagen p. kwartaal is 45 uur p. week Het produktieverlies in dit geval is waarschijnlijk groter dan 6,25 omdat bij een arbeidsdag van 9 uur waarschijnlijk de produktie per uur afneemt. Vervolgens moet gezocht worden naar maatregelen, die de produktiederving zo klein mogelijk maken. Wat zijn hiertoe de aangewezen instanties? Dat zijn de directie èn de ondernemingsraad. Juist hier kan de ondernemingsraad zijn waarde bewijzen. Hij kan met de directie zoeken naar maatregelen die ons ertoe in staat stellen het grote goed van de arbeidstijdverkor ting te oogsten zonder produktieverlies. Men zou kunnen stellen, dat er een soort ruil van gemaakt zou kunnen worden: het bedrijf zorgt voor een kor tere werktijd, de bedrijfsgemeenschap zorgt ervoor dat deze arbeidstijdverkorting opgevangen wordt door maatregelen zoals in het voorgaande vermeld. Wanneer men hierin zou slagen, dan zijn twee be langrijke winsten geboekt: 1. De arbeidstijdverkorting is gerealiseerd zonder economische schadeposten. 2. De ondernemingsraad heeft weer eens getoond, dat hij een onmisbare schakel vormt in het be drijf sgeheel.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 8