ACHTER DE (jf|) NIEUWS 8 Er valt van de buitenkant af wel iets te zien van wat er achter het honderden meters lange houten hek gebeurt, maar veel is het niet. En daar wij - en vermoedelijk ook anderen - nieuwsgierig zijn geworden, zijn we naar één der bouwketen gestapt. Daar stond de heer P. Essenbaggers, die evenals bij vorige gelegenheden, ook nu gaarne bereid was enkele wetenswaardigheden over de havenverlen ging te vertellen. „Op het ogenblik zijn wij met de damwand en havenkade Oostzijde het verst gevorderd. Dat is ook de bedoeling. De damwand gaat 21 meter in de grond en onder het maaiveld. Dat betekent 9 meter dieper dan de nieuwe havenbodem. Er zullen pl.m. 1200 heipalen worden geheid van pl.m. 22 meter lengte. De gehele nieuwe damwand heeft een lengte van pl.m. 780 strekkende meter. Daarbij is dan inbegrepen de nieuwe kademuur langs de scheepsbouwloods. Deze kademuur gaat 6 meter in westelijke richting, zodat de havenbreedte ook 6 meter toeneemt." Over het graafwerk vertelde onze zegsman nog, dat, zodra de oostelijke damwand en kademuur klaar zullen zijn, een 35 a 40 meter brede strook van de te graven haven wordt afgegraven en gebag gerd tot op de vereiste diepte. ,,De bovenlaag van 4 meter wordt afgegraven en deze grond wordt opgeslagen. Die gaan wij gebruiken voor ophogingen elders op het terrein. Daarna komt de baggermolen in aktie om nog eens 8 meter weg te baggeren. Als deze „sloot" klaar is, dan is er in feite al ligplaats voor een schip." Over de hoeveelheden beton en weg te graven grond werden de volgende cijfers verstrekt. Er wordt in totaal voor het gehele karwei (behalve de palen) pl.m. 7200 m3 beton verwerkt. De hoe veelheid af te graven bovengrond is pl.m. 100.000 m3, terwijl de baggermachine nog eens pl.m. 200.000 m3 moet verwijderen. Het gehele karwei duurt 30 maanden. En hoe gaat het met die bunker? „Ja, dat is inder- Het grote hek Oostzijde vordert gestadig

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 10