17 NIEUWS voor de werknemers tijdens het gieten bestaat uit: masker, beschermende kleding, handschoenen en leren mouwen. Ook in deze afdeling een goede, plaatselijke afzuiging. Tot slot de gereedschapssmederij. De ovens, die hier staan opgesteld, gebruiken als brandstof ge woon lichtgas met een verwarmingscapaciteit tot 1600 Hier worden alle beitels voor de scheeps bouw gemaakt. Door de keurige betegeling en doelmatige opstel ling van machines en apparaten hebben deze lokali teiten een hoge graad van orde en netheid terwijl aan de beveiliging alle aandacht is gegeven. Laten v/ij nu de heer Noordewier, bedrijfsleider reparatie machinefabriek, aan het woord. Het Schoonmaakgebouw dient voor het reinigen van machinedelen welke bewerkt moeten worden in de machinefabrieken en staat tevens ten dienste van andere afdelingen. Voorheen vond het schoonmaken plaats in de werkplaatsen waar de machinedelen werden be werkt. Dit veroorzaakte - speciaal in de afdeling bankwerkers van de machinefabriek - veel vuil en olie op de vloeren, wat de vloer op den duur door drenkte en een dikke, vieze laag smurrie achterliet. In genoemde werkplaatsen worden de gerepareerde onderdelen samengesteld en voor montage aan boord gereed gemaakt. Daar voor dit laatste orde, netheid en zuiverheid als de voornaamste eisen gezien moeten worden, gaf dit altijd moeilijkheden. Mede om het schoonmaakproces te versnellen, gevoelde men de behoefte om alle handschoon maakwerk zoveel mogelijk door een machinale be werking te vervangen. Hiertoe werd een aparte afdeling in het verlengde van de machinefabriek gebouwd, waarin de moge lijkheden aanwezig zijn alle voorkomende werk stukken zoveel mogelijk te reinigen, alvorens deze voor verdere bewerking in de machinefabriek te geven. In dit schoonmaakgebouw werden opgesteld, een grote en een kleine staalstraalcabine, twee dampont- vettingsapparaten, een zoutzuurbak, een water- spoelbak, twee stoomstraalapparaten en twee wa terkanonnen. Naast enkele zwaaikranen is ook een loopkraan aanwezig met een hijsvermogen van 15 ton. Deze kraan heeft een geheel gesloten apparatuur, met het oog op de werkmethode in deze afdeling, wat de veiligheid ten goede komt. Wilton-Fijenoord bezit nu de mogelijkheid alle te bewerken machinedelen vooraf schoon te maken en de reinheid in de werkplaats op te voeren, wat meer orde en netheid met zich medebrengt. In de vloer van het gebouw zit een helling naar twee afvoergoten om alle vuil en water op een afdoende manier kwijt te raken. De verwarming bestaat uit een z.g.n. straalverwar- ming welke bestaat uit holle elementen, opgehan gen onder het dak van de werkplaats, waarin heet- watercirculatie plaats heeft. Het grootste gedeelte van de verwarming wordt dus door straling over gebracht, terwijl de warmte zich van boven naar beneden voortplaatst, met als voordeel, dat bij geopende deuren voor de aanvoer van materiaal, een soort warrotegordijn koude lucht van buiten belet binnen te komen. Alle olie- en afvalprodukten worden in een speciale vangput verzameld, welke regelmatig wordt leeg gepompt. Naast de belangrijkste oogmerken n.l. het verster ken van onze economische, concurrerende positie, levert het bovendien een grotere mate van orde en netheid, dus grotere veiligheid op. Een schone en ordelijke werkplaats is ook een veilige werkplaats. Na de lunch werd een bedrijfsveiligheidsvergade- ring gehouden, welke door de voorzitter, de heer Wilton, met enige toepasselijke woorden werd geopend. Dit is dus eigenlijk het doel waarvoor de gasten aanwezig zijn. De inleiding wordt gehouden door de veiligheids inspecteur, de heer F. Sparreboom.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 19