19 NIEUWS overbelasting hebben". Er wordt gehesen, het on geval vindt plaats een arbeider krijgt zwaar letsel. Laten wij de vraag van de aansprakelijkheid eerst civielrechtelijk benaderen. Daarbij gaat het dus om de schade die door de getroffen arbeider wordt geleden. Heeft hij hiervoor op iemand verhaal? Nu weten wij, dat de getroffen arbeider een rente krijgt ingevolge de Ongevallenwet. Deze bedraagt echter voor de eerste 6 weken 80 en bij volledige invaliditeit vervolgens 80 van het dagloon (tot 20,max.) gedurende één jaar, waarna deze uitkering wordt teruggebracht tot 70 Wij zien dus direct dat niet de gehele door de getroffene geleden schade wordt vergoed. Kan hij nu de rest verhalen en op wie? Hier be gint de zaak ingewikkeld te worden. Allereerst is naar civielrecht diegene aansprake lijk op wie de schuld van het ongeval rust. Daarbij denken wij aan de bedrijfsleider. Verder is de werkgever aansprakelijk, indien de werkelijke fout gebeurde door iemand, die bij hem in dienst is. (Art. 1403 B. W.). Ten slotte is daar de bijzondere regel van het ar beidscontract (art. 1638 B. W.), ingevolge welke de werkgever verplicht is zodanige regelingen te treffen en zodanige aanwijzingen te geven, dat de arbeider voor lijf, eerbaarheid en goed zover beschermd is, als redelijkerwijs in verband met de aard van de arbeid gevorderd kan worden. Zie ook art. 29 van de veiligheidswet. Wij zien tot dusverre: enerzijds een aansprakelijkheid van degene die on rechtmatig handelde (de bedrijfsleider) anderzijds een aansprakelijkheid van de werkgever van de be drijfsleider (tevens werkgever van de getroffene). Die aansprakelijkheid van de werkgever wordt goeddeels weggenomen door de Ongevallenwet (art. 93). De Ongevallenwet zegt namelijk, dat door de ver zekering de burgerrechtelijke verantwoordelijkheid van de werkgever vervalt, behoudens in een aan tal gevallen en behoudens ten aanzien van de scha de, die de getroffene aan zijn goederen leed. Wat de even bedoelde gevallen betreft, daarvan is de volgende de voornaamste: Als de werkgever zelf strafrechtelijk is veroor deeld wegens dood door schuld of zwaar lichame lijk letsel door schuld vervalt zijn civielrechtelijke aansprakelijkheid niet. In ons voorbeeld echter zou de bedrijfsleider we gens zwaar lichamelijk letsel strafrechtelijk kunnen worden vervolgd, niet zijn werkgever. Zodoende blijft in ons voorbeeld alleen over de civielrech telijke aansprakelijkheid van de werkgever voor de schade, die de getroffene leed aan zijn goederen en dat beperkt zich in dit geval tot kapotte kleding en dergelijke. Om nu die kleine civielrechtelijke aansprakelijkheid van de werkgever goed te zien, moeten wij even een overzicht nemen. De arbeider, die komt werken in een fabriek stelt zich daarmede bloot aan bepaalde gevaren. Het B.W. zegt nu: werkgever, het is uw fabriek; dat gevaar moet u zoveel mogelijk keren en als u daar bij in gebreke blijft moet u de dientengevolge ont stane schade vergoeden. Bovendien, zo zegt het B.W., bent u verantwoordelijk voor de daden van uw ondergeschikten. De Ongevallenwet, wil de arbeider juist verzeke ren tegen gevaren en laat de werkgever de premie betalen. Daarom zegt de Ongevallenwet: kijk eens, werkgever, nu u premie betaalt, bent u meteen af van die door het B.W. gestelde aansprakelijkheid, behalve ten aanzien van de goederen en behalve als uzelf (persoonlijk) veroordeeld bent wegens dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld. Maar nu de bedrijfsleider. Kan onze getroffen ar beider zijn schade (natuurlijk verminderd met het geen hij ingevolge de ongevallenwet al binnen heeft) op de bedrijfsleider verhalen? Gezegd moet worden dat er weinig jurisprudentie over te vinden is. Wanneer men volkomen logisch redeneert, dan moet mijns inziens de schadeactie tegen de bedrijfsleider slagen. Hij was zo onzorg vuldig ten aanzien van lijf en goed van de arbei der, dat hij zeker een onrechtmatige daad pleegde. Noch hetgeen het B.W. zegt over de aansprakelijk heid van de werkgever, noch hetgeen de Ongeval lenwet zegt over de niet-aansprakelijkheid van de werkgever, sluit mijns inziens de aansprakelijkheid van de bedrijfsleider voor diens onrechtmatige daad uit. Komt er nu van zo'n actie wegens onrechtmatige daad jegens de bedrijfsleider veel terecht? Zo een actie wordt vrijwel nooit ingesteld. Maar wel kan de veiligheidsinspecteur in bepaalde omstandigheden de betrokken baas of bedrijfslei der erop wijzen, dat hij zelf bij nalatigheid niet helemaal risicovrij is. Mogen wij nog een ogenblik spreken over de straf rechtelijke aansprakelijkheid? Dan is daar allereerst de strafrechtelijke regel: gij zult door uw schuld geen zwaar lichamelijk letsel veroorzaken. Een regel welke is opgenomen in art. 309 van het wetboek van strafrecht. In ons voorbeeld zou wegens overtreding van deze regel proces-verbaal kunnen worden opgemaakt tegen de bedrijfsleider. Ook tegen de werkgever? Neen, want zijn hande len of nalaten was niet de directe oorzaak van het ongeval, terwijl hij bovendien geen schuld (in de enge zin van het woord) aan het ongeval had. Misschien vertoefde hi) toen het werkstuk viel wel in het buitenland. De regels, inzake dood door schuld en lichamelijk letsel door schuld richten zich zeer persoonlijk tot degene, die door zijn nalatigheid, onoplettend heid of zorgeloosheid het ongeval veroorzaakte.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 21