JUBILEUM VAN DE HEER A. H. LEENHEER VOETBAL IN VROEGER TIJDEN (^f) NIEUWS 28 Op 1 maart jl. was het 40 jaar geleden, dat de heer A. H. Leenheer, afdeling Rekeningen Reparatie, in dienst trad van het bedrijf. In verband met dit feit is hij, vergezeld van zijn naaste familieleden, eerst in de directiekamer en daarna in de Old Dutch toegesproken. Verscheidene sprekers belichtten hier de bijzondere kwaliteiten van de jubilaris en diens bekwaamheid om met gemakkelijke, maar ook ongemakkelijke klanten van W.F. om te gaan en waarbij hij altijd voor ogen hield, dat hij in dienst stond van Wilton- Fij enoord. „Ik weet, dat het zeer moeilijk kan zijn om over de prijs van een uitgevoerd karwei met een klant, die al met een bepaald bedrag in het hoofd bij u komt, tot overeenstemming te komen," zei o.m. de heer C. H. Meeuwisse in zijn hartelijke toespraak, die hij namens het personeel van W.F. hield. Ook uit scheepvaartkringen buiten de werf was er grote belangstelling. Menige „rekenkundige" anek dote werd opgehaald. Maar steeds viel er de ern stige ondertoon te beluisteren van echte waarde ring voor het belangrijke werk van de jubilaris en voor diens opvatting en uitvoering van zijn taak. Vele geschenken vergezelden de hartelijke woor den, waarvoor de heer Leenheer aan het slot een even open en gemeend dankwoord sprak. „Ik heb in al die jaren veel vrienden gekregen, maar ook wel eens boze gezichten gezien," was één van de conclusies die de jubilaris trok. In „British Travel News" van maart I960 staat onderstaand artikel te lezen. Of het inderdaad zo is, dat zelfs de grootste voetbalenthousiast de oor sprong van het spel niet kent, weten wij niet. Als het zo is, dan kan hij uit het onderstaande nog iets leren. Vermoedelijk weet zelfs de grootste voetbalenthou siast niet dat de oorsprong van het spel waar schijnlijk te vinden is bij vroegere overwinnings feesten, tijdens welke uitspattingen de soldaten ge woonlijk de hoofden van hun dode vijanden door de straten schopten. Hiervan stamt, naar men ver onderstelt, het middeleeuwse Italiaanse spel Calcio af, waaruit later het moderne voetbalspel is ont staan. Het bovenstaande werd besproken door John Arlott in het „Vraag en Antwoord"-programma van de General Overseas Service van de B.B.C., op een vraag van een luisteraar uit Serawak. Verschillende soorten voetbal werden al vroeg ge speeld in het Italië van de middeleeuwen. Oude prenten tonen aan, volgens Arlott, dat 2200 jaar geleden in China een balspel bestond, Tsu Chu genaamd, waarbij goals werden gebruikt, welke 10 meter hoog waren en voorzien van een zijden netwerk. De Romeinen speelden Harpastum en veertien honderd jaar geleden brachten de Japanners het spel Kemari - een ceremonieel spel - gespeeld door acht personen. Het vroegst te boek staande voetbalspel in Enge land werd gespeeld in de veertiende eeuw met een met leer overtrokken blaas. Het veld had een lengte van 73 tot 90 meter en de goals werden gevormd door twee stokken op 60 tot 90 centimeter van elkaar. De laatste eeuw werd het spel zeer populair in Groot-Brittannië, aldus Arlott. Het werd op ver schillende manieren gespeeld. Eén manier kwam sterk naar voren, nadat in 1823 een leerling van de Rugby School, een zekere William Webb Ellis, de bal in zijn handen nam en er mee wegrende. Toen dan ook in 1871 de Rugby Union tot stand kwam, onderscheidden zich twee soorten voetbal - welke naar voren waren gekomen uit een mengeling van spelen - nl. Rugby en „Association"-voetbal of „Soccer". Het woord „Soccer" in plaats van „Asso ciation" is reeds zestig jaar in gebruik. Het is waarschijnlijk afkomstig van een jongereeerste-jaars student - volgens sommigen de beroemde Lord Kinnaird, bekend als een van de eerste spelers en grondlegger van het spel. Deze verliet zijn college in shorts om, wat hij noemde, „Association" te gaan spelen, toen iemand hem toeriep: „Hockey, cocky?" Waarop hij antwoordde: „No soccer, cocker."

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 30