NIEUWS 32 m Dat zijn allemaal ernstige werk zaamheden, maar zo nu en dan, tussen de bedrijven door, gaan de duikers op avontuur uit en dan trachten zij de goudvoorraad van een gezonken stoomschip of de zilverschat van een oud, Spaans galjoen te vinden. Een beroemde maatschappij op dit gebied is de Franse firma Estier Frères, maar de grootste prestatie heeft de Italiaan se firma Sorima uit Genua gele verd. De duikers van deze firma wisten een lading goudstaven van het En gelse stoomschip „Egypt" te ber gen. De „Egypt" Dit stoomschip had een grote la ding goud- en zilverstaven aan boord en voer van Engeland naar India. Dicht bij de Engelse kust werd het schip in de mist aange varen en zonk tot honderdvijfen- dertig meter diepte. In het jaar 1929 ging de Artiglio, het bergingsvaartuig van de Sori ma, naar de Atlantische Oceaan en zocht naar het wrak. In het eerste jaar had men geen succes. Het is natuurlijk erg moeilijk om een vaartuig op de bodem van de zee te vinden. Je hebt geen enkel her kenningsteken. Je kan niet als op het land zeggen: „Bij die boom of dat huis!" Meestal tracht men door dreggen zo'n schip te vinden. In het volgende jaar heeft de So rima een groot verlies te boeken want, terwijl ze aan de Atlantische kust bezig zijn, moeten zij voor de Franse regering het wrak van een munitieschip opruimen. Door een nog steeds onverklaarbare oorzaak springt de Artiglio mee de lucht in en de beroemdste duikers van de maatschappij, onder anderen Gi anni, verliezen het leven. De directie van de Sorima laat zich niet ontmoedigen. Men vindt het wrak van de Egypt en gaat dit on der water slopen. Vaak moet er gestopt worden door het slechte weer. De bergingspogingen kun nen maar in een bepaalde tijd van het zomerseizoen plaats vinden, an ders is de zee te ruw. Zo komt de Artiglio elk jaar terug totdat in het jaar 1936 zo goed als al het goud en zilver van de zee bodem is gehaald. Het werd een voordelig zaakje Fantastische plannen Het succes van de Sorima was zó groot dat iedereen plannen maakte om andere schepen te bergen. Maar men vergat alleen dat het werken op meer dan honderd me ter beneden de waterspiegel goed- getrainde duikers vraagt en een uit muntende technische uitrusting. Bovendien eist het geduld en ook een grote dosis geluk. Maar die plannenmakers stoorden zich hieraan niet en zo kan je zo nu en dan in de krant lezen over ingewikkelde toestellen waarmee ze die oude wrakken van de zeebo dem willen lichten. Men vergeet daarbij dat alleen het vinden van zo'n oud wrak al buitengewoon moeilijk is. De zee is in beweging, ook op die grote diepte en er wordt geregeld zand en slik meegevoerd. Het wrak is zwaar en zinkt langzamerhand in de bodem weg terwijl het boven dien steeds van boven af met zand wordt bedekt. De oude, houten schepen vallen meestal na een tijdje uit elkaar en zelfs de stalen schepen van tegen woordig vergaan langzamerhand. Alleen wanneer alles meewerkt is het mogelijk een héél oud schip te vinden maar dit is een zeld zaamheid. Toch is deze zeldzaamheid gebeurd aan de zuidkust van Frankrijk waar kapitein Cousteau een oude Ro meinse galei vond. Hieruit zie je dan, dat het bergen van schepen niet alleen waarde heeft voor de schatten jagers maar ook voor de historie en voor de mannen van de wetenschap.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 34