NIEUWS 6 Eén alternatief mis ik in de Nederlandse zowel als in de buitenlandse literatuur: verlenging van de vakantie van twee tot drie weken, betaald. Toen ik daarover in Duitsland vragen stelde bleek mij, dat men daarvoor zonder meer zou werken, onge acht de uitslag van een verkorte werkweek. De sociale gevolgen Wat zullen de sociale gevolgen van een vijfdaagse werkweek zijn? Daarover breekt men zich voorlo pig nog niet het hoofd. En toch lijken ze mij van groot belang. Het is alweer Duitsland, waar men nadrukkelijk de vraag gesteld heeft of het bij een verder invoeren van een vijfdaagse werkweek niet noodzakelijk was ook de scholen op zaterdag vrijaf te geven, aangezien anders van de winst voor het gezinsleven niets of weinig terecht zou komen. Dat er aan de leerlingen van middelbare scholen voor het dan lange weekeinde geen huiswerk zou worden gegeven gold als vanzelfsprekend. Discus sie wekte alleen de vraag of het voor de leerkrach ten geen te zware belasting zou zijn om tussen de middag met hun leerlingen over te blijven en 's middags les te geven; thans namelijk hebben de meeste middelbare scholen des middags geen les. De volgende vraag is: en het winkelpersoneel? Heeft dat geen recht op een vrije zaterdag? In En geland neigt men er toe om daaraan niet te zwaar te tillen. Reeds nu is men er aan gewend, gelijk in Zweden, dat de winkels 's zaterdagsmiddags gesloten zijn. Men ziet niet in waarom dat niet ook reeds de zaterdagochtend mogelijk zou zijn. Moeilijker wordt het met het personeel dat in res taurants en vermaaksinstellingen werkt. Zij zullen een belangrijk deel van de vermeerderde vrije tijd moeten opvangen en dus in ieder geval een langer weekeinde moeten maken dan thans. Zo zouden er nog een aantal voor de hand liggende gevolgen zijn te noemen. Belangrijker echter is de dreigende toename van de ploegen-arbeid. Ploegenarbeid Buitenlandse publikaties over de vijfdaagse werk week laten er geen twijfel aan bestaan, dat de door voering daarvan gepaard zal moeten gaan met een uitbreiding van het ploegenstelsel, althans voorlo pig. Een ploegenstelsel waarbij men de voorkeur geeft aan een zogenaamde glijdende arbeidsweek, dat wil zeggen, een arbeidsweek die er niet meer van uit gaat dat er op zondag zo veel mogelijk niet gewerkt wordt. In dat licht lijkt een vijfdaagse werkweek een bedenkelijke winst, want dan gaat het niet meer om een gewonnen vrije zaterdag, doch om een gewonnen vrije weekdag en een ver loren vrije zondag. Het idee van de glijdende arbeidsweek was voor de kerken in Duitsland dan ook een aanleiding tot ernstige vertogen tegen een al maar voortschrijden- de secularisatie. Midden in dat ongeestelijk-gees- telijke tumult vielen enkele zakelijke onderzoekin gen die aan het licht brachten, dat de kerken wel voor een goede zaak konden menen te staan, doch dat ze van de feitelijke situatie weinig begrip hadden. In het mei-nummer 1957 van de Frankfurter Hefte (vooruitstrevend Rooms Katholiek) vat Heinz Theo Risse de argumenten voor en tegen samen in een klemmend betoog „Der christliche Sonntag in der „gleitenden Arbeitswoche". Aanleiding tot deze felle discussie was het 1 mei-parool van de Deut sche Gewerkschaftsbund in 1956 geweest: „Sams- tags gehort Vati mir" - 's zaterdags hoort vader bij mij. Toen de kerken tegen de glijdende werkweek in het geweer kwamen ter verdediging van de zondag, bleken ze er geen besef van te hebben - aldus Risse - dat er van die vrije zondag in de praktijk slechts heel weinig was overgebleven. Officieel mag er op zondag in de Duitse bedrijven niet worden gewerkt, tenzij voor reparatie, onderhoud en dringende opdrachten. Het gevolg was: een machine, waaraan door de week gemeenlijk 4 men sen werkten, werd 's zondags door 12 onder handen genomen. Aan mensen geen gebrek, want ieder wilde extra verdienen, met name de jongste gene ratie. Werkperioden van 6 en 7 weken zonder on derbreking van een vrije dag waren met name voor twintigjarigen doodgewoon. Wat kwam er van de zondag terecht? Risse berekent verder dat er in Nord-Rhein-Westfalen iedere zondag één miljoen mensen werkt! Wisten de kerken dat niet, zo vraagt hij Ging hun zielzorg zo weinig in op de dagelijkse werkelijkheid van de hun toevertrouwde zielen? En als er dan een vrije zondag was, dan wat dat altijd een gedeeltelijk vrije; dat wil zeg gen, men werkte van zaterdagnacht tot zondag ochtend 6 uur en sliep op zondagmorgen en een deel van de middag. Of ook, men moest van zondag nacht op maandag werken, waardoor de zondag avond wegviel. In het thans door de vakbeweging en de werkge vers ontwikkelde systeem - het zgn. Oberhausen- systeem - waartegen de kerken zoveel bezwaren hadden, was men erin geslaagd 13 zondagen geheel vrij te maken, dat wil zeggen een aaneengesloten vrije tijd van 72 uren - zaterdag, zondag en maan dag - te garanderen, wat vergeleken met vroeger een grote vooruitgang mocht heten. Na enige discussie over en weer ziet de Rooms Katholieke kerk dat ook wel in, de Evangelische was haar daarin, zij het wat stillekens voorgegaan. Een Gutachten van het (RK) Sozialreferat schrijft letterlijk: „Der Sonntag ist Opfer wert". Maar zegt even verder: „Die Wohlheit einer Verkürzung der Arbeitszeit von 56 Stunden auf 48 oder gar 40, Stunden in der Woche wird man dem Menschen nicht versagen können, auch wenn er vielleicht den freien Tag nicht am Sonntag sondern in der Woche i

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 8