7 NIEUWS hat. Dadurch, dasz das volle Gut nicht erreichbar ist, wird das Teilgut nicht wertlos." Het is, dacht ik, zinvol om, wanneer we in Nederland denken over een vijfdaagse werkweek van 40 uren, er rekening mee te houden, dat dit voor een aantal bedrijfstakken tot gevolg kan en moet hebben een invoering of uitbreiding van het ploegenstelsel. Maar dan gezamenlijk naar de beste schema's zoe ken! Aan de andere kant dienen we er rekening mee te houden dat bepaalde bedrijfstakken, met name de agrarische - niet of zeer, zeer moeilijk de zaterdag kunnen vrijmaken. Slagen ze daarin toch, dan dienen we de daardoor ontstane, hogere kostprij zen van de agrarische produkten zonder morren te betalen: voor wat hoort wat. Wijzigingen in de consumptiestructuur De doorwerking van de vrije zaterdag in het geheel van de samenleving zal tal van grondige, in ieder geval ingrijpende wijzigingen met zich meebren gen. Of liever met zich mee dienen te brengen, wil het resultaat werkelijk de moeite waard zijn. Voor de winkels en ambachtsbedrijven voorzie ik een sluiting eerst op zaterdagmiddag, straks naar mate al maar meer mensen een vrije zaterdag heb ben, ook op de zaterdagmorgen. Ik vermoed dat juist degenen, die een vrije zaterdag verworven hebben, tegen de vrije zaterdag van andere groepen de grootste bezwaren zullen hebben, omdat ze daar door de besteding van hun nieuw verworven vrij heid ernstig beperkt zullen achten. Zo zijn wij mensen nu eenmaal. Een intensivering van de vermaaksindustrie juist op het lange weekeinde lijkt me te verwachten. De Engelse zondag zal hier moeilijk ingang vinden, daarvoor zijn we in dit brave land te zeer ingesteld op geld verdienen. Deze intensivering zal voor een vrij grote groep van mensen een vermeerdering van zondagarbeid en van werken op het voor an deren vrije weekeinde met zich brengen. Het lijkt me onweerlegbaar, dat meer vrije tijd meer kosten met zich brengt. In het verlengde van de verkorte werkweek ligt dus een drang tot hoger lonen. In het rapport van het C.N.V. is reeds merkbaar dat men voorshands aan hoger lonen de voorkeur geeft, omdat men zonder geld met die meerdere vrije tijd zo weinig meent te kunnen beginnen. In Duitsland geldt hetzelfde voor de zich uitbreidende vakanties. Wat heb je aan langere vakanties zonder het geld om er dan ook grondig van te genieten, bijvoorbeeld door het maken van een reis? De voorgespiegelde keus tussen verkorting van arbeids tijd en verhoging van lonen lijkt me op zijn zachtst gezegd een milde mate van zelfbedrog. Meer vrije tijd schreeuwt eenvoudig om meer geld. Ook wan neer men de gewonnen vrije tijd besteedt aan tech nische en culturele activiteiten. Er is nu eenmaal heel weinig zonder geld te koop. Deze hogere lo nen zullen voor een belangrijk deel in de consump tieve sfeer verdwijnen. Ook daarmee dient men re kening te houden. Een eerste gevolg was en is dat men op de vrije dag bij een andere werkgever gaat werken. Nog intensiever werken? Er valt weinig met zekerheid over te zeggen, maar gezien de ervaringen van de laatste tien jaren, lijkt me de vraag gewettigd of een verkorting van de arbeidstijd, zelfs bij stijging van de arbeidsproduc tiviteit, niet zal leiden tot een intensivering van het arbeidsproces en dus tot een grotere afmatting en geestelijke uitputting van de mensen. De voort gaande mechanisatie en, voorzover de eerste ver schijnselen niet bedriegelijk zijn, ook de automati sering leiden al tot een grotere concentratie tijdens de arbeid. Een verkorting van de arbeidsweek en een toename van de arbeid in ploegen zullen onge twijfeld tot een uiterst efficiente organisatie van de produktie dwingen. Het blijft een vraag of de thans gewonnen vrije tijd niet dubbel en dwars nodig is om de komende vermoeienissen van geest zo goed mogelijk op te vangen. De tijd zal leren hoe veel werkelijke winst aan „vrije" tijd er zal zijn. Meer tijd voor de mens In ieder geval biedt een vrije zaterdag, ook als het er slechts 13 per jaar zijn, meer en nieuwe kan sen om aan de mens toe te komen. Er komt meer tijd voor het gezinsleven, er komt meer ruimte voor spontane menselijke contacten, er komt meer tijd vrij voor zelfgekozen arbeid van welke aard dan ook en tenslotte komt er ook meer tijd en dus rust om aan zichzelf toe te komen. Of dit tot een nieuwe en intensere viering van de zondag als aan God en Zijn dienst gewijd zal leiden, lijkt me voorshands te betwijfelen. In ieder geval verwacht ik voor de kerkgang op het midden van de zondag ochtend geen groeiende belangstelling. De kerken zullen er goed aan doen zich te bezinnen op andere tijden van samenkomen der gemeente; de zondag ochtend-samenkomst is geen bijbelse eis, histo risch gezien komt de zondagavond daarvoor min stens zozeer in aanmerking. Afgezien echter van deze kerkelijke problematiek, zouden we misschien een opleving van het denken over de verhouding God en mens mogen verwachten, mits daarvoor de juiste vormen en wegen gevonden kunnen worden. Eén belangrijke vraag rest nog: verbiedt het vierde gebod niet het instellen van een vijfdaagse werk week? Zes dagen zult ge arbeiden en al uw werk doen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 9