IN ZWEEFVLUCHT OVER DE FLORIADE n NIEUWS 8 In den beginne In hoeverre men het bijbels scheppingsverhaal al of niet aan vaardt als de waarachtige beschrij ving van „het begin", doet hier niet ter zake. Iedereen zal er ech ter van overtuigd zijn, dat de kiem voor de verdere ontwikke ling in dat eerste ontluiken lag opgesloten„Slechts wat er in zit, kan er uit komen" is de volkse zegswijze voor dit begrip. Dit betekent dan, dat één van de meest opvallende en zinvolle „Floriadezinnen" een veel wijde re strekking heeft, dan men zo bij de eerste kennismaking ver moedt. De bedoelde zin luidt: Van kiem tot kracht! Men zal bij een bezoek aan deze tuin bouwtentoonstelling geneigd zijn om deze woorden alleen toe te passen op de 40 ha daar in het hart van Rotterdam. Het is ech ter allereerst de mens -drager van bekende en van misschien nog onbekende kiemen die zijn in eeuwen verworven ken nis en kunde demonstreert. Hij gebruikt die steeds groter wordende wetenschap om al wat leeft in planten- en dierenwereld te vervolmaken. Ook op andere terreinen is hij op gelijke wijze werkzaam. Op de mens is dus deze zin in de allereerste plaats van toepassing. Dat daarbij de kiem van minder goede eigen schappen nimmer vernietigd kon worden is een proces apart en valt als zodanig buiten deze Flo- riadebeschouwing, waarin slechts sprake zal kunnen zijn van ver wijdering van slechte en onge wenste planteneigenschappen. Of de mens zijn verworvenheden ooit nog eens in deze zin op zich zelf met succes zal kunnen toepassen is nog een open vraag. Eeuwenlang heeft de natuur in al haar verschijningsvormen de gevoeligsten onder de mensen de kunstenaars geïnspireerd tot poëtische uitingen. Schilder, beeldhouwer, dichter en proza schrijver kozen bloem en plant, dier en mens, zee en land tot hun onderwerp om ons deelgenoot te maken van hun visie op het schone in de natuurals de ziele luistert, spreekt het al een taal dat leeft (Guido Gezelle). Dichters en prozaïsten bezingen jubelend Lente en Zomer en treu ren als Herfst en Winter aan veel Toch staat hij loodrecht natuurschoon een einde maken. Een andere groep echter tracht vele bloemen, planten en vruch ten voor vroegtijdig afsterven te behoeden of de houdbaarheid te verlengen. Het jaarlijks onder gangstijdperk wordt zoveel mo gelijk bekort. Wat is er in dit opzicht al niet bereikt op tuin bouwgebied. In wezen zijn deze mensen ook kunstenaars. Zij werken met lief de en vakkennis, met behulp van resultaten verkregen uit diep gaand laboratoriumonderzoek, aan bun troetelkinderen. Aan dit kun stenaarschap verandert niets als men met nuchtere cijfers de uit komsten van hun arbeid in eco nomische berichten vermeld ziet. Zij hebben naast hun kunstenaar zijn de eigenschap om als koop man te denken. Zij wikken en wegen en uit deze nuttige com binatie ontspruiten dan manifes taties als Floriade er één is. Van deze tuinbouwtentoonstel ling als leek een complete roman te leveren is ondoenlijk, hoewel alle elementen voor een lijvig en boeiend werk aanwezig zijn. De indrukken, welke men te verwer- Hiernaast: In bewondering Hl

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 10