NIEUWS 10 ken krijgt zijn niet te tellen. De gemiddelde toeschouwer zal eer der geneigd zijn om zwijgend dit overstelpende te ondergaan. Wat is het mooiste of het meest interessante en waarom Het zal tenslotte de persoonlijke instel ling van de bezoeker zijn, welke een rol speelt bij het beschrijven van dit natuurfestijn. Zelfs de bezoeker, die in de top van de Euromast vlijtig en oprecht de „gastronomie" beoefent en zich tijdens deze studie niet om de „onderwereld" bekommert is langs een bepaalde weg door „Floriade" gelopen. Hij heeft er ongetwijfeld iets van gezien, zelfs al heeft hij de kortste weg ge kozen. Hoe hij het in zich heeft opge nomen en verwerkt, och, de mens draagt in zich vele kiemen Over één ding zullen alle bezoe kers het wel eens kunnen zijn. Vakkennis, liefde voor het vak en organisatorische talenten heb ben hier iets tot stand gebracht, dat nog niet te zien is geweest. En dit was wel een moeilijke op gave, gezien de talloze tentoon stellingen, bloemenfeesten en -corso's, die in toenemende mate te bewonderen zijn. Maar vooral het complete in deze manifestatie is opvallend: „Floriade heeft 3 gezichten: Lente, Zomer, Herfst, zo staat het in één der folders, En dan volgt de opsomming van 9 „hoofdstukken" verdeeld over 185 dagen op een terrein van 40 ha. Hoe nuchter en zakelijk! Maar de titels van deze 9 delen verraden de kunstenaar-vakman. Het feest der bolbloemen, De Lente juicht, Hollands tuin Exo tica, Rozenfestival, Internationale Binderij wedstrijd, Gladiolen- pracht, De Dahlia, Herfstglorie. Het zouden bijna stuk voor stuk titels kunnen zijn van gedichten. Een uitgebreide catalogus vertelt u met vele interessante bijzon derheden er bij wat er groeit en bloeit, van nummer één tot en met nummer negen en vijftig." De manier, waarop dit alles tot stand kwam, dwingt qua organi satie onze bewondering af, maar bij het waarnemen hoe en in hoe verre de mens vele scheppings wonderen heeft weten te verfij nen en verfraaien zal de leken- toeschouwer door de resultaten verbluft staan. Grootte, vorm, le vensduur van bloemen en planten zijn veranderd. Dit alles kan de mens doen! Van kiem tot kracht! Wat er aan vooraf is gegaan? Men zal er veel van kunnen zien en in zich opnemen op deze ten toonstelling, maar zal de gemid delde toeschouwer niet meer met de zinnen dan met het verstand genieten? Hij zal het resultaat van al die menselijke bemoeiin gen willen zien en het bewonde ren, misschien liever dan zich ver diepen in de teleurstellingen èn de overwinningen in laboratoria en kassen. Hij zal een bepaalde bloem of plant, waarvan de vak man beweert dat kleur of vorm nog niet volmaakt is er niet min der om aanvaarden. De niet-vakman weet soms iets van de behandeling met kunst mest of van besproeiing. Hij heeft iets gelezen over de rol die de temperatuur speelt en hanteert een enkele keer zelf het snoeimes. Hij weet misschien iets van het eindeloos experimenteren in tuin bouw en bloemteelt; maar voor de meesten onzer is het uiteinde lijke resultaat van vakmanskennis het belangrijkste. De leek beziet het werk van de kweker zoals hij een schilderij bekijkt. De voorbe reidingen van de kunstenaar om zijn kunstwerk te scheppen kent hij niet of nauwelijks, de men ging van kleuren zal vaak een onbegrepen zaak voor hem zijn. Hij beoordeelt het resultaat en weet weinig van zorg, moeite en verdriet, die elke scheppende kunstenaar meemaakt. Zó is het misschien ook op „Floriade". Vele bezoekers schuiven de ge dachte dat de weg van kiem tot kracht een moeitevolle, haast ein deloze tocht is, gaarne van zich af, als zij het resultaat van al deze inspanningen maar mogen be wonderen of soms becritiseren. „Ga tot de vakman, gij leek; zie zijne werken en word wijs." Neem kennis van zijn arbeid en elke belangstellende leek zal ze ker met nog meer aandacht de voortbrengselen op deze tuin bouwtentoonstelling beschouwen. Hij zal zelfs de moeite nemen om enkele Latijnse namen te spellen en verheugd zijn als hij in de tulpenweelde „Jules Verne" en „Marconi" ontdekt: Fittonia Ar- gyroneura zal hem niets zeggen, hij zal de naam Cypr. Massaia- num lijdzaam ondergaan, maar genieten van de tere lijnen, kleu ren en de prachtige vorm van deze bloem. Van de Lycopersi cum Hirsutum Glabratum zal hij alleen gaarne willen onthouden, dat deze wilde tomaat resistent (bestand) is tegen meeldauw. Hij doorloopt vele stadia van men selijke gevoelens. Hij valt van be wondering in verbazing als hij een geschreven arbeidscontract leest met de aanhef dat „enige verhooging van de loonen wordt wenschelijk geacht" en waarin o.m. bepaald werd, dat overwerk zou worden betaald met 13 cent per uur ingaande 1 januari 1897. Zijn verbazing maakt plaats voor andere gevoelens als hij herin nerd wordt aan de „tulpen wind handel" in 1636 - 1637, maar iets verder zal hij steun vinden in de bijbelse woorden, die hij leest in de afdeling „Bloemen en planten uit de Bijbel". Daar staat nl.: de rechtvaardige zal groeien als een palmboom (ps. 92 13). Over tuigd, dat „handeltjes" die meer dan 3 eeuwen geleden wèl de mens, maar niet de tulp hebben verlaagd, zoekt hij zijn weg langs en door kassen, hallen, terrassen, tuinen en parken. Hij bewondert de Koningshof met inzendingen van 6 vorstenhuizen en leest in zijn catalogus, dat de organisa toren deze inzendingen hogelijk waarderen. Als koper van één tuiltje bloe men, één bosje radijs of één kom kommer in het veilingsgebouw voelt de bezoeker zich machtig. Eén druk op de knop (bevestigd aan de katheder met zitplaats) en hij is de trotse eigenaar Even later vergelijkt hij wee moedig de 20 a 25 cm lange, weelderige bloemtros van een met

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 12