DE VOLKSTELLING STAAT VOOR DE DEUR Zeg het met bloemenzegels 27 NIEUWS Eén van de doeleinden van de ko mende Volkstelling is de vaststel ling van de aantallen personen die eenzelfde beroep uitoefenen. Er zijn honderden beroepen en nog veel meer beroepsbenamingen. Het is niet eenvoudig om al deze be roepen, resp. beroepsbenamingen op de juiste wijze te ordenen. Alge mene benamingen zoals fabrieks arbeider of dergelijke zijn moeilijk in te delen. Men geve daarom zo veel mogelijk als beroep op een beroepsbenaming die de aard van de verrichte werkzaamheden zo goed mogelijk weergeeft. Indien men werkzaam is in een bedrijf dat tot de metaalsector be hoort, vermij de men dus benamin gen als metaalbewerker, bankwer ker, monteur, doch gebruike bijv.: metaaldraaier; metaalfrezer; machineboorder; cilinderslijper; gereedschapslijper; machinebankwerker; machinereparateur; machinemonteur; vliegtuigmonteur (revisie); automonteur (rep.); elektrisch lasser; puntlasser; carrosseri eplaatwerker profielijzerbuiger of dergelijke. Steeds lichte men zijn beroep toe. Heeft men het beroep machine bankwerker opgegeven, dan ver melde men in de toelichting bijv.: of men met behulp van verschil lende werktuigen en/of machines, werkstukken, zoals bijv. onderdelen van machines, motoren, e.d. ver vaardigt, dan wel machines, moto ren, pompen, e.d. afbouwt, stelt of monteert, öf overwegend belast is met onderhoud, reparatie en revi sie van machines e.d. Arbeiders en arbeidsters die gepre fabriceerde artikelen zonder bewer king van het materiaal in elkaar zetten, samenstellen, monteren of assembleren tot gereed produkt, kunnen hun beroep opgeven als samensteller, monteerder, assem- bleerder met vermelding, zo mo gelijk, van het produkt. Werkt men in de administratie van het bedrijf, dan vermij de men de algemene beroepsbenaming kantoorbediende indien het beroep juister getypeerd kan worden met bij v.rekening-courantboekhouder, kostprij scalculator, looncalculator, correspondent, steno-typiste, ty piste codeerder, ponsster, reken- machinebediende of dergelijke. Door behalve de naam van het beroep ook een korte omschrijving te geven van de soort werkzaamhe den welke u verricht, zult u veel moeilijkheden bij de verwerking van de vragenlijsten voorkomen. De zomerpostzegelactie van de Stichting Comité voor zomerpostzegels is weer aan de gang! En omdat Ne derlanders vrijgevig zijn en gaarne een goed doel steunen, wordt er ook in dit blad aandacht aan be steed. „Waar gaat de opbrengst heen?" vraagt u terecht. De jaarlijkse opbrengst is bestemd voor instellingen voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en cul turele zorg van de meest uiteenlopende aard. Gebrekkigen, spastische en asthmatische kinderen, lijders aan rheumatiek en tuberculose, chronische zieken, oud-verpleegsters, letterkundigen, beeldende kunstenaars en vele anderen deelden in 1959 in de netto-opbrengst van 218.000, Een vierde deel van de opbrengst wordt verdeeld onder de provincies. De rest gaat naar instellingen, die in het gehele land werkzaam zijn. Van te voren wordt vastgesteld welke instellingen delen in de op brengst. Zo staat nu al vast, dat in I960 vijf instel lingen op het gebied van de Volksgezondheid, 5 op het terrein van Maatschappelijk werk en 5 algemene cultuurfondsen t.z.t. een bijdrage zullen ontvangen. In 1959 waren het 17 landelijke instellingen, die uit keringen ontvingen, terwijl een indrukwekkende rij bijdragen in de provincies werd uitgekeerd- aan de meest uiteenlopende instellingen, van alle richtingen en voor allerlei doeleinden. U weet nu, lezers, waar uw gaven blijven en het is dus nu uw - neen - onze beurt! De verkoop van de bloemenzegels is reeds op 23 mei I960 begonnen en eindigt op 9 juli. Bij het tijdelijke postkantoor op de Floriade zijn deze zegels verkrijg baar tot 25 september I960. Het betreft hier een serie van vijf fraaie zegels, ontworpen door P. Wetse- laar, in waarden van 4, 6, 8, 12 en 30 cent met toe slagen van respectievelijk 4, 4, 4, 8 en 10 cent.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 29