Bedrijfsschoo U NIE UW S Excursie naar Museum Boymans-van Beuningen en Gieterij E NIEUWS 32 Vier leraren van de Bedrijfsschool t.w. de heren A. van Duivenbode, J. Koenderman, C. Kooiman en H. Kreft, deden in de afgelopen maand met goed gevolg een aanvullend examen, waardoor deze heren de volledige bevoegdheid kregen voor het geven van praktijkonderwijs aan de Bedrijfsschool. Een jubilaris op de Bedrijfsschool Op 7 mei herdacht onze leraar Schilderen en Handenarbeid de dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn intrede deed op de werf. Op school ging dit feit natuurlijk niet onopgemerkt voorbij en de jubilaris kreeg van de leraren een mooie tuinstoel om na gedane arbeid uit te blazen in zijn tuin. Ook zijn leerlingen lieten zich niet onbetuigd. Nog vele jaren, heer Immerzeel De bedrijfsschool heeft op 25 maart I960 's morgens een bezoek gebracht aan het Museum Boymans-van Beuningen en 's middags aan de Gieterij. Naar aanleiding hiervan heeft de Gieterij een opstel wedstrijd uitgeschreven. Hieronder volgt het bekroonde opstel van de 2e-jaars schilder Henk Bal, die hiermede een koperen scheeps schroef je won. Het was woensdag, 23 maart I960, toen een deel van de Bedrijfsschool-W.F. bijeen was in de kantine van de school. De heer Valk heette ons allen welkom en wenste ons een fijne dag toe. De morgen begon met twee prachtige kleurenfilms, die de heer De Wit voor ons draaide. De ene film ging over de staalbereiding en droeg dan ook als titel „Staal". De film was opge nomen in Engeland. Wij zagen hoe het ruwe ijzererts door allerlei behandelingen werd omgezet tot staal. De film liet ons grote hoogovens zien, zware smeed persen en voorverwarmovens. De tweede ging over de Koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden. Dit machtige bedrijf waar verschillende bedrijven aan verbonden zijn, levert wel het beste staal van Europa. Het erts, dat de grondstof is voor dit bedrijf, wordt aangevoerd met schepen, waarna kranen de schepen lossen. Het ruwe erts wordt op grote stapels gegooid, waarna het met treinen naar de fabriek wordt getransporteerd. Daarna krijgt het ruwe ijzer verschillende behandelingen. De eindprodukten van dit bedrijf zijn buizen, sta len platen, vertinde platen, enz. Om 9 uur was de film ten einde. Toen gingen we een stukje eten. Om 9.10 stond er een EVAG-bus voor ons klaar. We vertrokken met de bus met be stemming Museum Boymans-van Beuningen. We be wonderden er verschillende schilderijen, waaronder een klein schilderij van Jan van Scorel. Dit schil derijtje vond ik erg mooi. Jan van Scorel werd geboren in Schorel in 1495 en stierf in Utrecht in 1562. Het schilderij heet: Portret van een jong scholier. Het stelt een jongen van 12 jaar voor. In de rechterhand houdt hij een ganzeveer, in de linker een doorschijnend stuk papier met de woorden: omnia dominus non habet ergo minus. Dit betekent: de Heer geeft alles en heeft toch niets minder. Op de rand van het kozijn staat de spreuk: quis dives? Qui nil cuput - quis pauper? (wie is rijk? Hij die niets begeert - wie is arm? De gierigaard). Links boven het jaartal 1531. Om 11 uur vertrokken we voor een rondrit door Rotterdam. We reden langs de bloemententoonstel ling „Floriade", dan door de Maastunnel en waren op weg naar het Botlekgebied. We zagen de Shell- en de Esso-raffinaderijen en de opbouw van nieuwe raffinaderijen. In de verte zagen we de Verolme-werf liggen. Toen we een poosje over de wegen gereden hadden, stopten we even om een luchtje te happen en gingen daarna terug in de richting van de Wilton- Fijenoord Gieterijen op Feijenoord, waar we om 1 uur een boterhammetje konden eten. We kregen er een beker koffie bij. Toen we klaar waren met eten, kre gen we een toelichting van de heer Korevaar, die ons inlichtte over het leven in en om de Gieterij. We kregen als rondleider de heer Zevenbergen. Deze heeft al vele jaren praktijk achter de rug en legde alles prachtig uit. Het vormen gaat door middel van twee vormen: één onderkast en één bovenkast. Wan neer we ergens een vorm van willen maken, wordt er eerst een tekening van gemaakt. Dit gebeurt op de tekenzaal, waar men er een voor-, zij- en bovenaan zicht van tekent en een doorsnede. Dan gaat de teke ning naar de modelmakerij, waar men er een houten model van maakt. Als dit klaar is gaat het model naar de vormerij. Het zand dat men gebruikt is olie- zand vermengd met lijnolie. Als men dan wil gieten moet het zand een nacht drogen. Maar men kan ook waterglaszand gebruiken, dan kan men dezelfde dag al gieten. Het model bestaat uit twee helften. De ene helft wordt in de onderkast gevormd. De tweede helft wordt in de bovenkast gevormd. Daarna worden de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 34